10 държави, в които затлъстяването е само мит
Затлъстяването е проблем, който се среща най-вече в развитите страни.
За разлика от тях, държавите с население с най-ниско тегло са предимно развиващите се, в които мнозина се борят да поставят храна на масата.
Има обаче държави, които са развити, но пък обитателите им са сред най-слабите в света. Това са страни, в които диетата и начинът на живот допринасят населението да е в добра форма.
World Atlas представя 20-те най-слаби нации в света:
1. Виетнам - 2.1% затлъстяване
Във Виетнам само 2.1% от населението се счита за затлъстяло. Защо виетнамците са толкова слаби? Като всяка развиваща се страна, държавата се бори с бедността. Според Организацията на обединените нации близо 10% от виетнамското население живее в бедност, така че не е изненада, че много виетнамци се борят да получат достатъчно храна.
Но бедността не е единственото нещо, което ги поддържа слаби. Местната диета, която се състои главно от ориз, зеленчуци и риба, също предпазва от затлъстяване. В допълнение, виетнамската култура подчертава балансирания начин на живот, който включва и подходящ баланс на правилната храна.
2. Бангладеш - 3.6%
Бангладеш е втора в класацията на най-слабите нации, като процентът на затлъстяване е само 3.6%. Основната, тъжна причина, поради която жителите на Бангладеш са толкова слаби, е бедността, водеща до глад и недохранване.
Според Световната продоволствена програма на ООН (WFP) 40% от населението на Бангладеш няма осигурена храна. Децата са особено силно засегнати от глада - до такава степен, че много от тях страдат от забавен растеж. Всъщност, WFP изчислява, че изоставането в растежа засяга 36% от децата в Бангладеш на възраст под 5 години.
3. Източен Тимор (Тимор-Лесте) - 3.8%
Източен Тимор, известен още като Тимор-Лесте, има процент на затлъстяване от едва 3. Тук гладът също е сериозен проблем. Всъщност, страната се характеризира с втория най-висок индекс на глад според Глобалния индекс на глада за 2020 г.
Една от причините за продоволствената несигурност в Източен Тимор е неуспехът на местните да произвеждат достатъчно храна в страната, чието положение се влошава от последиците от изменението на климата.
4. Индия - 3.9%
Само 3.9% от индийското население е с наднормено тегло. За разлика от Източен Тимор, Индия произвежда достатъчно храна, за да изхрани населението си. Въпреки това, голям брой индийци нямат адекватен достъп до храна.
Според Организацията на ООН по храните и земеделието (FAO), 189.2 милиона души в Индия са недохранени през 2020 г. Хранителните отпадъци се посочват като една от водещите причини за глад в страната, като 40% от зеленчуците и 30% от зърнените култури не достигат до потребителите и се губят.
4. Камбоджа - 3.9%
Камбоджа има същия процент на затлъстяване като Индия - 3.9%. Страната просто не може да изхрани населението си. Природните ресурси са изчерпани от въоръжени конфликти. Селското стопанство и производството на храни са засегнати и от честите природни бедствия.
Сезонният недостиг на храна е често срещан в Камбоджа. Всъщност, две трети от домакинствата в страната страдат от него всяка година. Около 40% от камбоджанските деца са хронично недохранени, което често води до забавяне на растежа.
6. Непал - 4.1%
Само 4.1% от населението на Непал е със затлъстяване. Това е една от най-бедните страни в Азия. Към 2019 г. 39% от населението живее в бедност, а 8% - в крайна бедност. Подобно на други бедни страни, селскостопанската производителност просто е твърде ниска, за да изхрани хората.
Ситуацията обаче се подобрява през последните 20 години. Докато глобалният индекс на глада на Непал е 37.4 през 2000 г., той спада до 19.5 през 2020 г.
7. Япония - 4.3%
За разлика от повечето нации в тази класация, Япония не е бедна или развиваща се страна. Обратното - това е една от най-богатите и напреднали страни в света. Тогава защо само 4.3% от японците са с наднормено тегло?
Това е свързано с диетата. Японците не приемат храни с високо съдържание на наситени мазнини, сол или захар. Те до голяма степен се въздържат от консумацията на преработени храни. Начинът им на хранене също има значение. Те обикновено го правят на по-малки порции и не похапват често между отделните хранения.
Значението на здравословното хранене е набито в съзнанието на японските деца още в началното училище, за да израснат те като здрави възрастни. Японците също така са успели да интегрират добро количество физически упражнения в ежедневието си.
9. Южна Корея - 4.7%
Подобно на Япония, Южна Корея е развита страна. Само 4.7% от южнокорейците са с наднормено тегло, тъй като диетата им не включва много мазни или преработени храни. Вместо това южнокорейците консумират много зеленчуци и морски дарове. Подобно на японците, те също така се хранят на по-малки порции и интегрират физическата активност в ежедневието си.
10. Еритрея - 5%
Източноафриканската държава е поредната страна, завзета от глад. Не е изненада, че само 5% от населението й страда от затлъстяване. В момента страната може да осигури храна само за една трета от жителите си.
Другите две трети трябва да разчитат на чуждестранна помощ, което е особено проблематично, тъй като правителството не поддържа добри отношения с хуманитарни организации. Всъщност, то дори отрича съществуването на продоволствена криза в страната.
Ето и останалите страни от Топ 20:
11. Шри Ланка - 5.2%
12. Уганда - 5.3%
13. Мадагаскар - 5.3%
14. Лаос - 5.3%
15. Бурунди - 5.4%
16. Нигер - 5.5%
17. Афганистан - 5.5%
18. Буркина Фасо - 5.6%
19. Руанда - 5.8%
20. Малави - 5.8%