Как технологичните компании помагат на служителите си в Украйна?
През последните години Украйна все повече се позиционира като технологичен център, а много мултинационални IT компании използват нейната огромна индустрия за аутсорсинг или създават свои собствени поделения в страната.
Но руската инвазия принуждава компаниите да се борят, за да измъкнат служителите си от Украйна, пише CNN.
Технологичните фирми предлагат финансова подкрепа на работниците, създават горещи телефонни и онлайн линии за комуникация и организират пътувания или жилища за онези, които бягат от ескалиращия конфликт.
Wix е една от технологичните компании, които седмици наред планираха най-лошите сценарии за своите 900 служители в страната. Преди около две седмици, когато стана ясно, че Русия е струпала войски по украинската граница, Wix попита десетки свои служители дали искат да се преместят в полския град Краков, където компанията има офис.
За останалата част тя предложи чартърни полети и хотелско настаняване в Анталия, Турция.
Президентът на Wix Нир Зохар коментира пред CNN, че 45 служители и още 45 членове на техните семейства са приели офертата в Краков. Други 350 души, от които 200 служители, заминават за Анталия. Wix е публично търгувана израелска компания, която предоставя на клиентите си инструменти за създаване на техни собствени уебсайтове. За компанията работят около 6000 души в световен мащаб.
"Една малка част от служителите искаха да заминат самостоятелно на други места, останалите предпочетоха да останат в Украйна по различни причини. Тези хора са силно патриотично настроени и не искаха да напускат родната си страна. Мисля, че никой не вярваше, че това ще се превърне в истинска военна инвазия толкова бързо“, казва Зохар.
Повече от 350 цивилни са убити от началото на конфликта, а над 1600 са ранени, съобщи украинското министерство на вътрешните работи в неделя. По данни на ООН повече от половин милион бежанци са избягали от Украйна от началото на войната.
Конфликтът причинява сериозни сътресения за технологичния сектор в Украйна, който до този момент се развиваше с бързи темпове. Над 100 водещи компании от списъка на Fortune 500 работят с украински доставчици на IT услуги, включително Amazon и Microsoft. IT индустрията генерира 8.3% от общия износ на Украйна, според Националната банка на страната.
Стартъп сцената в Украйна също се разширява. Общо 126 стартиращи компании са набрали финансиране за рисков капитал от началото на 2021 г., според Pitchbook. А редица известни международни компании имат свои офиси и служители в Украйна, включително Apple, Uber и компанията майка на Snapchat, Snap.
Uber, която спря автомобилната си услуга в Украйна в отговор на войната, заяви, че предлага логистична и финансова подкрепа на засегнатите служители и най-близките членове на семействата им, ако изберат доброволно да се преместят.
От Lyft казаха, че предоставят финансова подкрепа, логистична помощ за тези, които желаят временно да се преместят, увеличено време за почивка и допълнителни ресурси за психично здраве.
Разработчикът на видеоигри Ubisoft заяви, че препоръчва на служителите седмица преди нахлуването да се приютят на място, което смятат за безопасно и че предоставя жилища в съседни страни за служителите и техните семейства като опция.
От компанията казаха, че изплащат авансово възнаграждения, в случай че банковите системи бъдат нарушени, и предлагат допълнителни средства за покриване на разходи, като тези, свързани с пътуване и преместване.
Microsoft заяви в публикация в блог в понеделник, че е посветена на защитата на своите служители. Междувременно, главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук каза, че компанията му прави всичко възможно за своите украински екипи и подкрепя местните хуманитарни усилия.