Google пуска на пазара нови смартфони, смарт часовник и таблет
Google представи разширена гама от хардуерни продукти на последната си технологична конференция за разработчици I/O, която се проведе на живо за първи път от три години насам.
Това е поредният знак, че компанията се стреми да излезе извън границите на основния си рекламен бизнес и да се конкурира с гигантите в потребителската електроника, като Apple, пише CNN.
Google обяви три нови смартфона, първия си самостоятелен смарт часовник, както и планове за пускане на нов таблет през следващата година.
Компанията представи и актуализации на няколко от най-популярните си инструменти, включително Maps, Google Translate и основната си интернет търсачка.
Във фокуса на вниманието беше обявяването на новите флагмани Pixel 7 и Pixel 7 Pro. Въпреки че компанията не сподели много подробности за тях, се очаква двата да се появят на пазара тази есен.
Google също така обяви и смартфона Pixel 6a, който ще е по-достъпна версия на излезлия по-рано тази година Pixel 6. Pixel 6a се захранва от процесора Tensor на Google и ще се предлага в три цвята – зелен, бял и черен.
В момента на пазара няма недостиг на смарт часовници с Android, но Google планира за първи път да навлезе в този сегмент със собствен продукт.
Компанията представи Pixel Watch, който ще използва операционната система WearOS на Google и ще бъде съвместим с услуги, като Google Assistant, Google Maps и Google Wallet.
Интеграцията с Fitbit, която Google придоби през 2019 г., ще добави няколко функции за фитнес и проследяване на активността.
Pixel Watch ще бъде наличен през есента, заедно с гамата Pixel 7. Google обяви и плановете за новия таблет Pixel, който, според компанията, ще бъде пуснат през 2023 г.
Освен хардуера, компанията обяви и редица нови софтуерни актуализации. Потребителите на Google Maps скоро ще могат да получат реални изображения на определени градове чрез 3D изглед на популярни забележителности, ресторанти и бизнеси.
Maps вече предлага опции за сателитен изглед и на улицата, но Google казва, че новата му функция за потапящ изглед комбинира тези две функционалности, за да създадат "богат, дигитален модел“, който кара потребителите да се чувстват сякаш са на земята.
Плъзгаща се скала ще позволи на потребителите да видят как изглежда районът в различни часове на деня, колко е натоварен и местните условия на трафика. Потапящият изглед (Immersive view) ще бъде наличен в Лос Анджелис, Лондон, Ню Йорк, Сан Франциско и Токио по-късно тази година на всички мобилни устройства, използващи операционната система Android на Google.
Компанията заяви, че планира в бъдеще да добави и още градове, докато развива функцията.
Google добавя и 24 езика към своя инструмент за превод Google Translate. Те включват кечуа, който се говори в Андите и най-вече в Перу; лингала - език, който се говори в Демократична република Конго; асамски, който се говори в Североизточна Индия; и тигриня, която се говори в Етиопия и Еритрея.
Допълнителните езици довеждат общия брой, който инструментът може да преведе, до 133 и ще бъдат достъпни за всички потребители на Google Translate през следващите дни.