Какви послания чухме в Давос тази година?
Между 22 и 26 май известният швейцарски курорт Давос беше домакин на форума, който очертава насоките за развитието на света и определя като своя мисия подобряването на състоянието на планетата. На тазгодишното му издание присъстваха над 2000 политически и религиозни лидери, експерти от международни организации, представители на неправителствения сектор и хора, влияещи на общественото мнение от над 100 държави, предава Българското национално радио.
Сред присъстващите обаче, за първи път от времето на Михаил Горбачов в края на 80-те години на XX век, нямаше представители на Русия заради войната в Украйна.
Международните предизвикателства описа основателят и изпълнителен председател на Световния икономически форум Клаус Шваб.
"Войната в Украйна е повратен момент в историята и ще прекрои политическата и икономическата обстановка през следващите години. Също така сме в края на най-сериозната здравна катастрофа за последните 100 години – COVID-19 и трябва да затвърдим издръжливостта си срещу вероятен нов вирус и други рискове пред световния дневен ред. Освен това трябва бързо да се заемем неотложно с въпросите на климатичните промени и опазването на природата. Гледаме на бъдещето на световната икономика с голяма тревога. Твърде висока инфлация, твърде нисък растеж, твърде много дългове. Особено притеснителни са последиците от факта, че стотици милиони хора изпадат отново в бедност, а вероятно десетки милиони умират от глад“, заяви Клаус Шваб.
Основна цел на форума беше постигането на напредък по инвестиционните планове за възстановяването на Украйна. Сред другите теми бяха евентуални бъдещи санкции срещу Русия, съдбата на украинските бежанци и ограничаване на продоволствената криза, породена от конфликта.
"Сигурно беше, че войната нямаше да започне, ако действията на международната общност бяха превантивни, а не последващи“, заяви украинският президент Володимир Зеленски, който беше първият политик, говорил на форума.
В бившата Руска къща в швейцарския курорт са изложени фотографии и видеоклипове, изобразяващи украинската гледна точка на военните действия. Сред авторите на проекта е артистичният директор на културен център в Киев Бьорн Гелдхоф.
"Случващото се в Украйна ще определи бъдещето. Зверствата срещу невинни цивилни в Украйна ще определят ценностите на нашия свят утре. И мисля, че трябва да ги спрем. Светът трябва да ги спре“, каза Гелдхоф пред делегатите в Давос.
"Войната в Украйна променя правилата на играта не само за европейската сигурност, но и за световния ред. Трябва да признаем, че икономическите ни избори имат последствия за нашата сигурност. Свободата е по-важна от свободната търговия. Защитата на ценностите ни е по-важна от печалбите", заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
А председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изтъкна, че светът става свидетел на това как Русия превръща в оръжие енергийните доставки и това има последици в световен мащаб.
"Руската инвазия в Украйна породи тежка енергийна криза. Според мен, това е първата световна енергийна криза. През 70-те години на миналия век имаше нефтен шок, но сега имаме сериозни проблеми с петрола, природния газ, въглищата", заяви изпълнителният директор на Международната агенция по енергетика Фатих Бирол.
Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард, министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо и още около 50 министри на финансите търсеха решения на проблемите, създадени от покачващата се инфлация и опасенията от рецесия.
"Рецесия не е изключена. През април понижихме прогнозите си за растеж за тази година за 143 държави, които представляват 86% от световния БВП. И след това, за този кратък период, както времето тук, в Давос - хоризонтът притъмня", заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева. От МВФ признават, че някои страни в Европа поемат тежък удар заради войната в Украйна и определено ще пострадат от рецесията.
Друга основна тема на тазгодишния форум в Давос беше предотвратяването на изменението на климата. Човечеството не работи с необходимите темпове в тази посока и не взема достатъчно на сериозно опазването на природата и биоразнообразието, които влияят на климатичните промени, заяви генералният директор на Световния фонд за дивата природа Марко Ламбертини и изтъкна основните направления, по които трябва да се действа.
"Да се ускори преходът към възобновяеми източници на енергия и устойчиво производство на храни. Земеделието и рибарството да са по-екологични и по-справедливи в социален аспект", заяви Ламбертини.
Специалният американски пратеник за климата Джон Кери съобщи, че САЩ и Китай постигат напредък в съставянето на съвместна група, която да работи за бързо намаляване на емисиите парникови газове:
"Основното е, че Китай и САЩ са най-големите източници на парникови газове. Без нас или една от нас, без Китай, няма да се постигне успех. Така че трябва да има сътрудничество", коментира Кери.
От началото на пандемията от коронавируса, по данни на международната хуманитарна организация "Oxfam, оповестени тази седмица, на всеки 30 часа в света се е появявал един нов милиардер. В момента те са 2688, или с 537 повече, отколкото преди две години. Към тях се обърна директорът на Световната продоволствена програма на ООН Дейвид Бийзли.
"Светът е в беда, сериозна беда. Това не е реторика. Осигурете подкрепа, защото светът се нуждае от вас", призова той.
Неизменно съпътстващи Световния икономически форум в Давос са протестите срещу провеждането му и най-различни теории на конспирациите. Сред недоволните тази година по традиция бяха социалисти и екоактивисти.
"Причината Давос да ядосва толкова много хора не е самата среща, а това, което тя символизира – липсата на демокрация в света, чувството, че трябва да слушаме само супер-богатите. Но кога слушаме обикновените хора?", коментира Макс Лоусън от хуманитарната организация Oxfam.
Не всички смятат, че Давос е мястото, където могат да бъдат намерени решения на наболели проблеми, касаещи цялото човечество. Според циниците, единственият въпрос, които се разисква там, е как богатите да станат още по-богати.