Четири съвета как да запазите работата си по време на рецесия
Страховете от глобална рецесия нарастват.
Много технологични компании обявиха, че планират сериозно намаляване на персонала или замразяване на наемането на нови служители.
От Apple през Meta и Microsoft до Netflix - технологичният сектор, който сериозно се разви по време на пандемията, сега дава признаци на забавяне.
Тези новини са достатъчно обезкуражителни, за да провокират тревога и да накарат някои специалисти да полагат усилия, за да запазят работните си места, казва Александър Володарски, главен изпълнителен директор на Lemon.io - онлайн платформа за фрийлансъри.
Как да подсигурите кариерата си срещу рецесия?
Диверсифицирайте източниците на приходи
Не разчитайте на един начин за печелене на пари. Това е най-лошата антикризисна стратегия, казва Володарски.
В идеалния случай потърсете почасова работа - използвайте уменията си, за да подобрите професионалното си портфолио и да имате повече кариерни перспективи. Имайки приходи от различни места, дори едно от тях да отпадне, няма да сте безработни. Ще имате време да реагирате, търсейки нов ангажимент.
Насочете се към фрийланс икономиката
Пазарът за фрийлансъри продължава да расте, тъй като все повече хора търсят гъвкавост и свобода, когато става дума за работа.
През 2021 г. този тип работа е генерирала на американския пазар 247 млрд. долара. Година по-рано този показател е бил 234 млрд. долара.
Търсете “сигналите за проблем”
Наблюдавайте пазара и търсете сигналите за проблем, преди да се е стоварил на главата ви отникъде, пише CNBC.
Например, шведската финтех компанията Klarna, която през 2021 г. беше най-високоцененият финтех еднорог, оценен на 46 млрд. долара, миналата седмица обяви, че планира да съкрати 10% от служителите си.
Володарски съветва да проверявате три пъти компаниите, в които искате да постъпите на работа.
Инвестирайте в уменията си
Дори в най-предизвикателните времена има умения, които се радват на високо търсене.
Всяка криза е възможност, казва Володарски. Неговият съвет е да се поинтересувате кои умения се търсят в момента, да поговорите със служител от “Човешки ресурси” или мениджъра си и да откриете заедно как можете да станете по-ценен актив за компанията.
Работодателите ценят и стимулират талантливите си служители, които искат да се учат, допълва той.