Китайският глад за суровини отслабва след десетилетия на растеж
Вносът на някои ключови суровини в Китай може да намалее сериозно през второто полугодие на 2022 г.
А това, от своя страна, може да създаде проблеми за производителите по целия свят, които разчитат на Поднебесната империя като на основен двигател за търсенето на енергия, храна и материали, пише Bloomberg.
Бързият растеж на най-голямата азиатска икономика до този момент беше достатъчен, за да осигури увеличаването на вноса на суровини всяка година.
По този начин той играеше и ролята на "предпазен механизъм" за световното потребление, в същото време предизвика и последния суперцикъл на суровините, който достигна своя връх преди около десетилетие.
Този растеж обаче постепенно се забавя, а това може да доведе до сериозни последици, надхвърлящи границите на Китай.
Вносът на енергия в страната се срина през юни, което може да предвещава годишен спад в покупките на много стоки. Суровият нефт, природният газ, въглищата, палмовото масло и желязната руда изглеждат уязвими към евентуално понижаване на търсенето.
Доставките на мед са една от малкото области, които се противопоставят на тенденцията през първите шест месеца и регистрират устойчиво повишение.
Пекин се опитва да стимулира съживяване на потреблението на суровини, но е малко вероятно държавната подкрепа да е достатъчна, за да компенсира напълно нарастващите рискове, свързани с новите вълни на пандемията от COVID-19, задълбочаващата се криза в сектора на имотите, скокът на цените на енергията поради войната в Украйна и възможността световната икономика да изпадне в рецесия.
Китайската икономика вероятно ще се разшири само с 3.9% през 2022 г., според последното проучване на Bloomberg, което е под целта на правителството за ръст от 5.5% и много под миналогодишните темпове на растеж от 8.1%.
Вносът на суров петрол в Китай зависи в голяма степен от пътуванията и транспортната дейност, които вероятно ще отслабнат за втора поредна година, тъй като рафинериите намаляват покупките, докато страната все още е заплашена от локдауните заради коронавируса.
Запасите остават високи, а повишените международни цени отблъскват купувачите, така че всякакъв вид възстановяване вероятно ще трябва да изчака до четвъртото тримесечие. Петролният внос на Китай не е спадал поне от 2005 г. насам.
Китай очаква безпрецедентен спад и на вноса на природен газ. Анализаторите на Bloomberg очакват спад от 5.5% до 158 милиарда кубически метра газ, което се дължи главно на по-малкото търсене на морски товари на втечнен природен газ, което може да спадне с до 15%.
За това има няколко причини, като нарастващите международни цени, правителствената подкрепа за по-чист добив на въглища, по-топлата зима от обичайното и ръста в използването на възобновяема енергия. По-високото вътрешно производство на газ и увеличените доставки по газопроводите също намалиха входящите доставки на течно "синьо гориво".
Спадът на внос на въглища в Китай за първи път от 2015 г. е далеч по-сигурен, смятат още експертите. Китай увеличи вътрешния добив до рекордни нива и наложи ценови тавани, които правят вноса нерентабилен. Очаква се той да спадне с 22% до 250 милиона тона тази година, според Китайската асоциация за транспорт и дистрибуция на въглища.
Вносът на желязна руда към края на юни се движи с около 4% под миналогодишния темп. През 2021 г. също беше отчетен спад, след като правителството нареди на стоманодобивните заводи да свият производството от рекордните нива в опит да ограничат въглеродните емисии. Още едно подобно намаление е заложено и за 2022 г.
Междувременно, огромната стоманодобивна промишленост в Китай изпитва огромни затруднения и предупреждава за наближаваща криза поради слабото търсене и намаляващите печалби. Въпреки че Пекин вероятно ще има нужда от повече количества стомана, насочени към инфраструктурните проекти за съживяване на икономиката, тези начинания имат много дълъг срок за изпълнение.
А в същото време търсенето от строителния сектор, и по-специално от жилищния сегмент, се влошава, тъй като притежателите на ипотеки задържат плащанията по недовършените жилища.
В резултат на опитите на Пекин да намали зависимостта си от чуждестранни доставчици чрез увеличаване на местното производство и преминаването към добив на по-чиста стомана от скрап, вносът на желязна руда вероятно ще спадне за втора поредна година, според Bloomberg Intelligence.
Медта и медната руда са единствените изключения от общата мрачна тенденция, като вносът на двете суровини продължава да изпреварва миналогодишните нива. Доставките на необработена мед в Китай през юни са били най-високите за цялата 2022 г. Като се има предвид използването ѝ в строителството, това изглежда е в противоречие със слабите данни за желязната руда.
Едно от обясненията е, че търговците са се възползвали от възможността за спекулативен арбитраж между цените на медта на борсите в Шанхай и Лондон.