Доларът достигна 20-годишен връх заради очакваните повишения на лихвите
Азиатските акции бележат понижения в първата борсова сесия за седмицата на фона на нарастващия риск от по-агресивни повишения на лихвите в Съединените щати и Европа, който тласна доходността на облигациите и курса на долара рязко нагоре.
Предупреждението на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл за предстоящата „болка“, свързана с необходимостта от ограничаване на инфлацията попари надеждите, че централната банка ще се притече на помощ на пазарите, както често е правила в миналото.
Изабел Шнабел от Европейската централна банка заяви през уикенда, че монетарните регулатори сега трябва да действат решително, за да се борят с инфлацията, дори ако това тласне техните икономики в рецесия.
Лихвените фючърси към момента оценяват шансовете Фед да повиши лихвите със 75 базисни пункта през септември на около 64%. Очаква се те да достигнат връх в диапазона 3.75 - 4%.
Решението на институцията вероятно ще зависи в голяма степен от това какво ще покажат данните за заетостта през август, които ще бъдат публикувани този петък. Анализаторите очакват умерено увеличение от 285 000 работни места след силния ръст от 528 000 през юли.
Ястребовото послание на Пауъл изглежда не беше това, което Уолстрийт искаше да чуе и фючърсите на S&P 500 паднаха с още 1.1%, след като загубиха почти 3.4% в петък.
В Азия регионалният бенчмарк MSCI Asia Pacific падна с 1.9% тази сутрин. Японският Nikkei 225 бележи спад от 2.8%, докато южнокорейският KOSPI губи 2.3%.
Междувременно доходността по двугодишните облигации в САЩ се повиши със седем базисни пункта до 3.466% - най-високата от края на 2007 г. и далеч над тази по 10-годишните ДЦК от 3.10%.
Всичко това облагодетелства щатския долар, който достигна 20-годишен връх спрямо водещите световни валути.
Доларът се търгува на ниво от 138.58 спрямо йената, а еврото се движи около 0.9927 долара. ,
Повишаването на долара и на доходността по държавните облигации натежа върху цената на златото, което падна до 1725 долара за унция.
Цените на петрола пък се покачиха поради спекулациите, че държавите от ОПЕК+ може да намалят добива на срещата си на 5 септември.
Сортът брент поскъпна с 58 цента тази сутрин до ниво от 101.57 долара, докато американският лек суров петрол се повиши с 87 цента до 93.93 долара за барел.