Азиатските индекси отстъпват в последната сесия за седмицата
Азиатските капиталови пазари отстъпват в последната борсова сесия за седмицата, на фона на очакваното повишаване на лихвените проценти в САЩ следващата седмица и нарастващите опасения за глобална рецесия след предупрежденията, отправени от Световната банка и Международния валутен фонд.
Регионалният бенчмарк MSCI Asia-Pacific се понижи с 0.3% в петък, след като американските сини чипове приключиха сесията в четвъртък с леки загуби. Индексът, който следи движението на акциите на най-големите компании в азиатско-тихоокеанския регион, загуби 4.1% от стойността си досега този месец.
Австралийските акции паднаха с 0.94% в петък, докато японският борсов индекс Nikkei отчете спад от 1.2%.
Индексът Hang Seng в Хонконг се понижи с 1.1%, докато CSI300 в Китай отстъпи с 0.86%.
Глобалните икономически перспективи остават неблагоприятни и се очаква някои страни да изпаднат в рецесия през 2023 г., но е твърде рано да се каже дали ще има световен икономически спад, посочи Международния валутен фонд в актуалната си прогноза.
През юли институцията ревизира надолу глобалния растеж до 3.2% през 2022 г. и 2.9% през 2023 г.
Световната банка каза, че светът може би върви към глобална рецесия през 2023 г., тъй като централните банки по целия свят едновременно повишават лихвените проценти, за да се борят с устойчивата инфлация.
Доларът падна с 0,4% спрямо йената до 142.95 в сутрешната търговия.
Еврото се повиши с 0.1% до 1.0006 долара, след като загуби 0.51% за последния месец,
Американският лек суров петрол се повиши с 0.14% до 85.22 долара за барел, а сортът брент добави 0.5% до 90.98 долара за барел.
Петролът е на път да отбележи трета поредна седмична загуба, отчасти заради силния щатски долар, който прави петрола по-скъп за купувачите, използващи други валути. От гледна точка на предлагането, пазарът намери известна подкрепа в намаляващите очаквания за връщане на иранския суров петрол, тъй като някои западни дипломати отхвърлят перспективите за съживяване на ядреното споразумение с Техеран.
Златото отчете леко понижение до 1662.49 долара за унция, като е на път да регистрира спад от 3% на седмична база, който би бил най-силния за последните два месеца.