Обмисляте кариерна промяна? Тази стратегия в 3 стъпки ще ви помогне
Преди няколко месеца тенис звездата Серина Уилямс обяви края на професионалната си кариера на корта. Оттук насетне тя ще бъде рисков капиталист. Макар американката все още да има какво да даде на спортния свят, тя подчерта, че новата роля в живота ѝ ще ѝ помогне да разполага с повече свободно време за себе си и семейството. Именно този мотив накара мнозина да станат част от т.нар. “Голямо напускане” в САЩ, пише Fortune.
Ако планирате кариерна промяна, трябва да знаете, че успехът често идва, когато проявяваме смелост. Днес ще ви запознаем с трите съвета на Кристи Хънтър Арскот - утвърден специалист и консултант и автор на книгата Begin Boldly: How Women Can Reimagine Risk, Embrace Uncertainty, and Launch A Brilliant Career. Тя неведнъж е разкривала таланта си да провокира поемането на риск с цел създаване на по-динамични и жизнени кариери.
Открийте мотивацията, която има значение за вас
Какво е моето защо?
Когато искате да промените кариерния си път, трябва да сте наясно каква е мотивацията ви. Разберете лично за вас кое е важното.
Серина Уилямс ясно изрази желанието си да прекарва повече време със семейството. Ако нещо има реално значение за вас, то ще ви мотивира. Съмнението и страховете са неизбежни при смяна на кариерата, но може да ги използвате, за да направите крачка напред, а не да се обезкуражите.
Една от най-добрите тактики, когато сте потънали в съмнение, е да се върнете отново към своето защо. Ако сте мотивирали правилно целта си, няма да се откажете от нея.
Помислете за потенциалните последствия от липсата на действие сега
Вместо само да се питате “Какво ще стане, ако променя кариерата си?”, добавете към анализа си и въпроса “Какво ще стане, ако не го направя?”.
Бездействието понякога струва скъпо. Често го подценяваме. Човешкият мозък е устроен така, че по-често претегляме плюсовете и минусите на действията и забравяме да помислим за бездействието.
Затова, когато преценяваме една възможност, грешка е да съдим за една бъдеща промяна като по-рискова от примиряването със статуквото. Уверете се, че не забравяте да претеглите плюсовете и минусите на своето бездействие. За целта се запитайте:
Каква е потенциалната награда, ако направите промяна в кариерния си път? Каква е потенциалната награда, ако не я направите? Коя награда предпочитате?
Каква е цената на кариерната промяна? Каква е цената на отказа от нея? Коя от двете искате да платите?
Всяко едно решение има цена. Времето не е безграничен ресурс. Всички решения от тази гледна точка са свързани с компромиси. Осъзнавайки това, ще станете по-добри във вземането на решения.
Ако реша да се възползвам от възможността, на какво трябва да кажа не? За какво няма да имам време? От какви други възможности ще трябва да се откажа? За какво не остава място? Разбирането и приемането на компромисите е от съществено значение за интелигентното и стратегическо поемане на риск.
Съставете резервен план
В опита си с клиенти Кристи Хънтър Арскот подчертава, че поемането на рискове в кариерата не се базира на минимизирането на вероятността от загуби и негативен развой на нещата. То е свързано с проактивност и подготовка за резервен план.
Вместо да се опитвате да намалите риска от провал, би било по-добре да вложите енергията си в създаването на план за излизане от него. Ако никога не сте се проваляли, то не поемате достатъчно смели кариерни рискове, смята Арскот.
По думите й, хората, които успешно са поемали рискове, имат няколко философии, на които разчитат. Едната е винаги да имате резервен план. Ако рискът не проработи, може да коригирате курса си, независимо дали става дума за смяна на компании, връщане към предишната работна позиция, използване на своите спестявания или търсене на подкрепа. С други думи, помислете как може да подобрите ситуацията, ако планът ви за кариерна промяна не проработи.