Апокалипсис в Украйна, "Жена, живот, свобода" в Иран, листове А4 в Китай, доматена супа върху изкуството. През изминалата седмица световните медии направиха обзор на личностите и събитията на 2022 г., както и на думите и изразите, белязали новините през изминаващата година.

Апокалипсис

С войната в Украйна и повече или по-малко явните заплахи на Владимир Путин, възможността за ядрена война или поне тактически ядрен удар се върна в обществения дебат, както никога от десетилетия, отбелязва AFP, цитирана от БТА. "Не сме били изправени пред вероятността за апокалипсис от времето на Кенеди и кубинската ракетна криза" през 1962 г., обобщи американският президент Джо Байдън в началото на октомври.

Time обяви Зеленски и духът на Украйна за Личност на годинатаTой вдъхнови украинците и спечели световно признание за куража, проявен при съпротивата срещу унищожителната руска инвазия, посочва Time
Удостоверяване

Синята отметка, удостоверяваща самоличността на притежателя на акаунт в Twitter, илюстрира какофонията, която цари в социалната мрежа след придобиването ѝ в края на октомври за 44 млрд. долара от милиардера Илон Мъск. След като стартира платена версия на сертифицирането на профили, социалната мрежа беше принудена да спре новата опция само два дни по-късно. Поради липса на проверка на самоличността бе отбелязан ръст на фалшивите акаунти, представящи се като профили на известни личности или големи компании. В края на тази седмица Twitter обяви, че пуска обновена версия на абонаментната услуга в понеделник, 12 декември.


Абонаментната услуга на Twitter ще бъде по-скъпа за потребителите на AppleПлатформата ще пусне в понеделник обновена версия на абонаментната си услуга Twitter Blue
Жена, живот, свобода

Това е лозунгът на иранските демонстранти, превърнал се в един от символите на бунта в ислямската република. Той избухна след смъртта на Махса Амини на 16 септември - младата жена, арестувана в Техеран от нравствената полиция. Протестите бяха почти всекидневни и бяха потушавани с много насилие. Тези три думи се появяваха като израз на подкрепа в съобщения в социалните мрежи в Иран и в чужбина и дори на транспарант на стадиона по време на първия мач на иранците на Световно първенство по футбол в Катар.


Френски актриси отрязаха кичури от косите си в подкрепа на жените на Иран
Листове А4

В края на ноември много китайци изразиха опозицията си срещу правителството и неговата стриктна „нулев ковид“ политика, използвайки креативност, за да заобиколят цензурата и да дадат воля на гнева си и подкрепата си за протестите. В няколко града, включително Пекин, демонстрантите размахваха празни бели листове хартия формат А4 в знак на солидарност заради липсата на свобода на изразяване в Китай. Други също публикуваха бели квадратчета в профила си в WeChat.


Нуриел Рубини: Най-голямата икономическа криза е неизбежнаМожем да очакваме твърдо приземяване: дълбока, продължителна рецесия – на върха на тежка финансова криза
Операция "Лондонски мост"

От съобщението за смъртта на кралица Елизабет Втора на 8 септември до протокола за държавното погребение и условията по възкачване на трона на нейния наследник, операция London Bridge включваше детайлно хода на събитията след смъртта на 96-годишния британски монарх, след 70 години царуване. Коригиран до милиметър в продължение на години, често преразглеждан, протоколът все пак трябваше да бъде адаптиран в последния момент, тъй като кралицата почина в Шотландия, далеч от британската столица.


Ето го планът за действие на Лондон след смъртта на кралицатаПлановете за действия в случай на смъртта на кралица Елизабет II бяха разкрити миналата седмица, след като години наред те бяха забулени в тайна
Загуби и щети

След 2022 г., която тъжно илюстрира ускоряването на катастрофалните въздействия на глобалното затопляне, конференцията на ООН за климата най-накрая доведе до така нареченото „историческо“ споразумение за прилагането на фонд, предназначен да компенсира климатичните „загуби и щети“, които вече са понесени от най-бедните страни.

Антониу Гутериш: Човечеството има избор - сътрудничество или гибел
Постфашистки

Един век след като Бенито Мусолини дойде на власт, победата на крайнодясната партия "Италиански братя" на парламентарните избори в края на септември позволи на нейната лидерка, римлянката Джорджа Мелони, да стане първата жена, оглавила италианското правителство. Представяна като "постфашистка", тя не се умори след избирането си да се опитва да успокоява. "Никога не съм изпитвала симпатии или близост към антидемократични режими. Към всеки режим, включително към фашизма", подчерта Мелони, която е била почитателка на Мусолини на младини.


Мелони назначи в екипа си последователи на Мусолини Те са избрани
Роу срещу Уейд

В исторически обрат, твърде консервативният Върховен съд на САЩ погреба през юни емблематичното съдебно решение "Роу срещу Уейд", датиращо от 1973 г., което гарантираше правото на американките да направят аборт. Сегашното решение доведе САЩ до "пост-Роу" свят, където всеки щат е свободен да разрешава или да забранява доброволно прекъсване на бременност. 15 щата вече са забранили абортите. Епичните политически и съдебни битки продължават на други места, свидетелствайки за страстите, които все още предизвиква тази щекотлива тема. Резултатите от неотдавнашните междинни избори обаче дадоха възможност на защитниците на абортите да се постигнат няколко победи, включително в много консервативния щат Кентъки.


Икономиката е с най-голямо значение за гласоподавателите в САЩПо-малко от половината от гражданите на САЩ – 40%, одобряват представянето на Байдън
Енергоспестяване

Намалете отоплението, сложете пуловер с висока яка, ограничете използването на електроуреди... В разгара на енергийна криза, на фона на войната в Украйна и желанието да се отървем от зависимостта от руския газ, се появиха призиви за енергоспестяване, особено в Европа. За да се избегнат прекъсвания на тока и повреди, също попадащи в контекста на борбата срещу глобалното затопляне, енергоспестяването е и икономическа необходимост за много потребители, в много страни, силно засегнати от инфлацията.

Милиардерите, които финансират вандалските прояви срещу картиниСред тях е внучката на петролния магнат Джон Пол Гети
Доматена супа

„Слънчогледите“ на Ван Гог, залети с доматена супа в Лондон, „Купа сено“ на Клод Моне, покрита с картофено пюре край Берлин, пребоядисано от Анди Уорхол BMW, поръсено с брашно в Милано...

Краят на годината беше белязан от действия на екоактивисти срещу произведения на изкуството, а целта им беше да предупредят обществото за глобалното затопляне и надвисналия климатичен апокалипсис.

За щастие произведенията на изкуството бяха защитени със стъклено покритие, върху което други залепяха ръцете си, като върху стъклото върху известната творба "Момиче с перлена обица" на Вермеер, и не бяха повредени. Действията на екоактивисти включваха също прекъсване на спортни състезания и блокиране на пътища, за да поддържат дебата за климата, дори ако това означаваше да настроят част от обществеността срещу себе си.