Да напуснете ли работа сега, или да останете?
В един момент обстановката в офиса може да стане доста объркваща за служителите. От седмици технологични компании, сред които Meta Platforms Inc. (чиято собственост е Facebook) и Amazon.com Inc., съкращават работни места, за да се подготвят за икономическата несигурност. Бивши изпълнителни директори, като Боб Айгър от Walt Disney Co., се завръщат, за да начертаят нов курс, а нови като Илон Мъск предизвикват хаос, пише WSJ.
Нестабилността в редица индустрии създава предпоставки за размисъл и дори желание за напускане на работа. Не е необходимо да изпадате в радикална ситуация като “хардкор” ултиматума на Мъск, за да си го помислите. Достатъчно е да се почувствате неприятно и застрашени.
Преди обаче да се пуснете на пазара на труда, съветват експерти, трябва да изчислите риска. По данни на правителството на САЩ 4,03 милиона души са напуснали работата си през октомври тази година. Пазарът на труда остава силен, но броят на свободните места започва да намалява. Работниците трябва да анализират стабилността на настоящия си работодател, пристрастията му и колко “розови” са перспективите да намерят ново работно място.
Типичен пример е Аби Дейвисън. Преди година тя напуска корпоративната си работа, за да се съсредоточи върху страничен проект - писането на книга. Един от въпросите, които силно я вълнуват, е - ще успее ли сама да се справи. Когато група нейни състуденти от бизнес училището я питат - кога за последен път е имала наистина добър ден на работа, решението е взето.
Други хора в сходно положението обмислят рисковете и плюсовете. Те не знаят дали на новото място няма да се озоват в същата позиция. Като последно дошли, може да се окажат и сред първите, които ще бъдат уволнени, ако започне кампания на съкращения.
Робърт Хелман, специалист по кариерните въпроси от Ню Йорк, отправя предупреждение към всеки, който е напуснал. За него твърде дългото време, през което не се работи, може да бъде проблем при намирането на нова работа.
„Колкото по-дълго сте без работа, толкова по-неперфектен сте като кандидат“, казва Хелман, който предоставя услуги за преустройване на съкратени работници. Задава и няколко ключови въпроса, които може да се окажат препъни камък за кариерното ви развитие:
Колко пъти сменихте работата си през последните години?
Колко търсени са вашите умения и колко добре е развита мрежата ви от контакти?
Бихте ли разказали кратка, оптимистична история за кариерата си?
В САЩ уволненията на служители продължават. Лихвените проценти се показват и печалбите спадат, отбелязва Дион Рабуен от WSJ. Според него се задава по-голяма вълна от съкращения в близко бъдеще.
Робърт Хелман препоръчва да посочите най-лошия сценарий за вас, ако искате да направите промяна в кариерата си. След това оценете вероятността този лош резултат да се случи, като му дадете оценка от едно до 10. Запитайте се дали има нещо, което можете да направите, за да намалите показателя. Дали участието в онлайн клас за изграждане на нови умения или преговорите за добър пакет за обезщетение биха помогнали, казва Хелман и допълва - “Не пропускайте да отбележите ефектите от вашето бездействие - психическо здраве, брак и т.н. Попитайте се и какво може да спечелите. Време за почивка? Време за преосмисляне на целите ви?"
Крис Френч е учител по математика. Той прекарва свободното си време тази есен в онлайн курсове за анализ на данни. Решава, че най-големият му риск е да не опита нещо ново.
„Придобиването на опит е най-важното нещо“, казва Френч. Той е на 27 години и е от Ню Джърси. Преценява, че дори да изкара само шест месеца в нова компания, новите знания ще бъдат безценни в автобиографията му. Преди това е свързвал двата края като треньор по бейзбол и доставчик на храна. Курсът му дава увереност, че ако нещата се объркат, може да продължи смело напред.
Френч напуска треньорската си работа миналия месец и постъпва направо във фирма за финансови услуги. Това му носи повече от 50% по-висока заплата.
Кристина Куонг, технически работник в района на Сиатъл, е друг пример за успешна кариерна промяна. Тя осъзнава, че не иска повече да зависи от големите компании, за да има стабилност в живота си. Така създава собствен бизнес, който й предлага повече гъвкавост и самостоятелност.
Мисля, че бъда по-щастлива, когато сама определям съдбата си, казва Коунг.
Същевременно служителите в технологичната индустрия трябва да помислят добре за финансовото състояние на своя работодател, когато обмислят следващите стъпки. Така смята Кийт Нейбърс, изпълнителен специалист по подбор на персонал за стартъпи.
Ако вашата фирма последно е получила финансиране преди две години или е трябвало да има първично публично предлагане тази година за паричен поток, това са потенциални предупредителни знаци, казва експертът.
Ако вашата компания е добре капитализирана, но преминава през преструктуриране и промени в управлението, „присъединете се към клуба“, съветва още той.
В думите му, в момента всички са объркани. Затова препоръчва на служителите да останат на работните си места, ако компанията им е в затруднено финансово състояние.
Пазарът на труда за технологични работници е конкурентен, казва Нейбърс, наводнен е с хора, които са били съкратени или се страхуват, че може да бъдат съкратени. Компаниите, които все още наемат служители, повишават стандартите си, добавя той, разглеждайки това като възможност да изберат най-добрите таланти.
Освен това, казва Нейбърс, ако вашата компания вече е съкратила персонала и сте един от малкото останали, това е възможност да се разграничите. Може да има шанс за повишение сред корпоративния хаос.
Историята на Дарси Габриеле също е поучителна. В компанията, в която работи, стават сериозни размествания. Има съкращения включително и на ниво ръководители. С нови шефове тя започва да обмисля възможностите пред себе си. Няколко месеца по-късно и с четири предложения за постъпване на работа, тя подава своето предизвестие за напускане.
Отделих достатъчно време, за да събера всички данни. Когато се почувствах готова, напуснах, казва Габриеле.