Twitter блокира профилите на няколко известни журналисти, писали наскоро за новия собственик на социалната мрежа Илон Мъск, който се представя за абсолютен защитник на свободата на словото, съобщи Reuters.

"Правилата за доксинг се отнасят за "журналистите" така, както за всеки друг", написа Мъск в Twitter като препратка към правилата на платформата, забраняващи споделянето на лична информация, наречено doxxing.

В сряда Twitter блокира @elonjet, профил, който следеше в реално време пътуванията на личния самолет на Мъск чрез използването на публично достъпни данни. Милиардерът заплаши собственика на профила със съд и заяви, че огласяването на тези данни е застрашило сина му.

"Няма никакъв проблем да ме критикуват постоянно, но има проблем да разгласяват местонахождението ми в реално време и да излагат семейството ми на опасност", добави Мъск.

Междувременно Мъск пусна и анкета дали трябва да бъде отменено спирането на акаунти, които са следили точното му местоположение в реално време.

Сред блокираните вчера профили са тези на журналистите Райън Мак от New York Times, Дрю Харуел от Washington Post, Дони О'Съливан от CNN и Мат Байндър от новинарския сайт Mashable. Замразена е и регистрацията в социалната мрежа на независимия журналист Арън Рупар.

Профилът на появилата се като алтернатива на Twitter социална мрежа Mastodon също е спрян.


Завръщането на забранените профили и мрежата на щастиетоЗаради вихрещата се неяснота в придобитата от Мъск мрежа много потребители се насочват към нейната алтернатива с отворен код
"Тазвечершното блокиране на профилите на редица известни журналисти, включително и на този на Райън Мак от New York Times е спорно и неуместно. Нито Райън, нито New York Times е получил обяснение за причините. Надяваме се профилите на всички журналисти да бъдат възстановени и Twitter да даде задоволително обяснение за действията си", заяви говорител на New York Times.

CNN определи блокиранията на профилите като "импулсивни и неоправдани" действия, но добави, че те не са изненада. Телевизионната мрежа посочи, че е поискала обяснение от Twitter и допълни, че по-нататъшните ѝ отношения със социалната мрежа ще зависят от отговора, който ще получи.

Тези блокирания стават факт след нееднократни обещания от страна на Мъск, че ще спазва свободата на словото. С този аргумент той възстанови профила на бившия президент Доналд Тръмп, който беше блокиран заради действията му около щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г.