Криптопазар 2023 – жив мъртвец или част от еволюцията на финансите?
2022 г. не е годината, към която светът на криптовалутите ще гледа с удоволствие. Сривовете идваха толкова бързо един след друг, че към края на годината инвеститорите вече си задават сериозни екзистенциални въпроси, след като дори най-голямата криптовалута – Bitcoin – загуби около 3/4 от достигнатия през ноември миналата година връх от 69 000 долара.
Пазарната стойност на общо 22 000-те токена в момента се изчислява на по-малко от 1/3 от пика от 3 трилиона долара през ноември 2021 г. Много от тях пък вече са в будна кома или направо мъртви, коментира Reuters.
2022 г. се оказа брутален сблъсък с реалността за една индустрия, която стартира годините с очаквания за широкомащабно институционално приемане. В началото на годината дори се говореше, че Bitcoin може да измести златото като световен отговор срещу инфлацията. NFT също имаха своята част от щедрите обещания.
Поредица от сривове като този на стейбълкойна TerraUSD доведоха със себе си редица фалити на фондове и брокери като Celsius и Voyager, за да се стигне до това, което някои смятат за последния пирон в ковчега на криптовалутите - сривът на FTX.
Защо това е важно
За разлика от 2017 г., когато Bitcoin се срина също толкова зрелищно, този път има много по-малко заклети криптоманиаци, които прогнозират отскок. 2022 г. по-скоро убеди регулаторите по целия свят, че са били прави да запазят до голяма степен дистанция от криптосвета, а на места и да забранят търговията с криптовалути. И трудно ще бъдат разубедени.
Европейската централна банка, например, смята, че скромният ръст на Bitcoin този месец е "изкуствено предизвикан последен тласък преди пътя към неактуалността".
Всъщност единственият смекчаващ фактор, който предотврати официалната присъда за индустрията, е това, че основните валути не пострадаха от тези сривове. Излишъците, неконтролираното отпускане на заеми и фалшифицирането на милиарди долари се случиха в преобладаващата си част в рамките на криптоекосистемата.
В същото време идеята, че децентрализираните финанси и частните токени могат да работят в сянката на традиционната банкова система и да процъфтяват, сега изглежда илюзорна.
Това мотивира все повече инвеститори и регулатори да издигнат глас за въвеждане на регулации.
Какво да очакваме през 2023
Пред Reuters стратегът на UBS Джеймс Малкълм посочва нарастващата корелация между криптовалутите и акциите с микрокапацитет в САЩ като свидетелство за това как Bitcoin и други токени биха могли да оцелеят, макар и в периферията - като нишов, разнообразен актив в инвестиционните портфейли.
"Грешно е да се смята, че криптовалутите ще се свият и ще умрат напълно, защото има елементи от технологията, които могат да бъдат полезни в други области. Вероятно ще има и скромен пазар на криптовалути, който ще продължи да процъфтява в периферията на финансовите пазари", смята той.
И все пак въвеждането на такъв тип регулации, които да успокоят инвеститорите, ще изисква време. Според Morgan Stanley, например, „някои мениджъри на активи гледат на това като на 10-15-годишен път до пълното превръщане на цифровите активи в масова практика".
Междувременно, през следващата година традиционният финансов свят би могъл да използва криптозимата, за да изкупи платформи и активи в света на блокчейн, да емитира токенизирани облигации и акции или може би дори да въведе повече цифрови валути на централните банки.
Както казва Малкълм от UBS, това би показало, че криптовалутите са били по-скоро "еволюционно, отколкото революционно развитие на финансовите пазари".