Азиатските пазари се понижиха, водени от китайските технологични акции, които последваха примера на американските технологични компании. Акциите в Австралия, Южна Корея и Хонконг отчетоха сериозни загуби. По-силните от очакваното икономически данни на САЩ подхраниха опасенията, че Федералният резерв ще затегне допълнително политиката.

Листнатите в Хонконг технологични акции водеха спадовете, като индексът на акциите в региона се насочи към шестия си пореден спад. Слабостта е очевидна и в референтните индекси за Япония, Австралия и Южна Корея, пише Bloomberg.

Японските акции се сринаха, тъй като инвеститорите реагираха на данните за основните потребителски цени, които са се повишили с 3,7% през ноември на годишна база, ускорявайки се с най-бързия темп от декември 1981 г. Те подкрепят ястребовите решения на Японската централна банка от началото на седмицата.

Индексът Nikkei 225 падна с 1,03% и затвори на 26 235, докато по-широкият индекс Topix загуби 0,54% до 1898 в петък, достигайки най-ниските си нива от поне два месеца.

Бенчмарк индексите също записаха втората си поредна седмична загуба, като Nikkei 225 и Topix загубиха съответно около 4,69% и 2,68% тази седмица. Технологичните акции водеха разпродажбите с резки загуби от Tokyo Electron (-3,7%), Advantest (-4,5%) и Ferrotec Holdings (-4,7%).

Фючърсите за Nasdaq 100 се повишиха след спад от 2,5% на основния показател по време на търговията в САЩ, когато настроенията бяха повредени от мрачните перспективи от производителя на чипове Micron Technology Inc.

Междувременно акциите в континентален Китай се колебаеха, тъй като опасенията, свързани с Covid, се съревноваваха с новите мерки на правителството за насърчаване на растежа.

Индексите Shanghai Composite и Shenzhen Component се колебаеха около плоската линия в петък, натежавани от слабите глобални настроения. Референтните индекси също са на път да завършат седмицата рязко надолу, след като бяха изправени пред силен натиск за продажби през целия период. Драматичният скок на броя на заразените вероятно ще наруши икономическата дейност. Това помрачи обещанията на властите за подкрепа на икономиката. Китайският регулатор на ценните книжа заяви, че ще задълбочи пазарните реформи и ще подобри качеството на котираните компании.

Акциите в континенталната част се търгуваха смесено, с печалби от свързаните с потребителите и здравеопазването акции, докато новите енергийни и технологични акции най-вече се понижиха.