От изнудване до срив на Twitter – проблемите на Мъск нямат край
Лошите новини за Twitter не свършват. Последната такава е от сряда, когато социалната мрежа претърпя сериозен срив, в резултат на който десетки хиляди потребители в световен мащаб нямаха достъп до платформата или не можеха да използват нейни ключови функции в продължение на няколко часа.
Инцидентът е първото широкообхватно прекъсване на услугата, откакто премина в ръцете на милиардера и той зае ролята на главен изпълнителен директор в края на октомври.
Според платформата Downdetector, която проследява прекъсванията през редица различни източници, включително потребителски коментари, в пика на смущението са засегнати повече от 10 000 потребители в САЩ, около 2 500 от Япония и около 2 500 от Обединеното кралство.
След като новината за срива се разчу Мъск написа в Twitter, че са били въведени "значителни промени в архитектурата на бекенд сървъра" и че "Twitter би трябвало да работи по-бързо", но в поста му не се споменава нищо за прекъсването, за което съобщават хиляди потребители.
Този срив идва два месеца след като Мъск завърши придобиването на Twitter за 44 млрд. долара, което беше белязано от хаос и противоречия, засегнали и екипите за предотвратяване на сривове, каквито имаше и през февруари и юли, макар и по-кратки. А противоречията не спират и до ден днешен.
Изнудват Мъск за 200 000 долара?
И идват от все повече места. Преди да се появи новината за прекъсването, например, се появи друга такава, според която хакер е поискал 200 000 долара от Илон Мъск. В противен случай той ще публикува поверителните данни на 400 милиона акаунта от социалната платформа и ще ги продаде на този, който предложи най-висока цена.
Според Bleeping Computer киберпрестъпникът, наричащ себе си Ryushi, е разкрил в Telegram, че е откраднал публични, лични и чувствителни данни от 400 милиона акаунта.
"До Twitter или Илон Мъск: Ако четете това, вече рискувате глоба по Общия регламент за защита на данните (GDPR) на стойност над 5,4 млн. долара", пише хакерът, добавяйки, че в масива попада и информация за 38 известни личности и политици, сред които Александрия Окасио-Кортес, Доналд Тръмп-младши, Марк Кюбан, Кевин О'Лиъри и Пиърс Морган.
Откраднатата информация включва лични и потребителски имена, брой последователи, дата на създаване на профила и телефонни номера.