Банките в ЕС все по-често търсят с кого да споделят кредитните рискове
Европейските банки все по-често се насочват към индивидуални сделки с инвеститори като хедж фондове, за да намалят част от риска по многомилиардни кредитни портфейли и да подобрят финансовата си стабилност, съобщава Reuters, позовавайки се на няколко източника от сектора.
Финансовите организации под надзора на Европейската централна банка (ЕЦБ), най-големите в еврозоната, са осъществили рекорден брой такива сделки, които възлизат на обща стойност 174 млрд. евро, през миналата година, сочат данните на регулаторния орган. Тези сделки за "прехвърляне на значителен риск" не са нещо ново, но тъй като обикновено са двустранни и частни, данните за тях не са публични, а условията им се пазят в строга конфиденциалност.
От адвокатската кантора Clifford Chance обясняват пред информационната агенция, че прехвърляйки част от риска по кредитите си, банките могат значително да намалят размера на капитала, който трябва да заделят за покриване на потенциални загуби.
За разлика от традиционното подсигуряване, при което активите на финансовата институция се прехвърлят в отделно дружество, което след това продава ценни книжа на инвеститори, сделките от този тип често са "синтетични" и имитират продажба, посочват от Reuters.
Една банка обикновено може да прехвърли рискове от загуби, равняващи се на около 7-12% от кредитния ѝ портфейл, твърдят анализатори. Привлекателността за инвеститора е по-слабо волатилна възвръщаемост, отколкото при много публично търгувани активи с фиксирана доходност, и, в зависимост от качеството на кредитния пул, по-добра защита за банката.
Без паника: Deutsche Bank няма да е следващата Credit SuisseАнализатори недоумяват защо банката се превърна в следващата мишена на пазара
"Интересът на инвеститорите се е увеличил", казва Джейсън Марлоу, управляващ директор в екипа за управление на портфейла от корпоративни кредити на Barclays. “Банките, които в миналото използваха инструмента "прехвърляне на значителен риск" веднъж на три години, сега могат да го прилагат веднъж или дори няколко пъти годишно, за да освободят кредитни линии, които да се използват за по-нататъшно кредитиране в условията на все по-ограничени капиталови възможности”.
При подобни “синтетични” сделки банката прехвърля риска чрез кредитни деривати или гаранции, но продължава да държи базисните експозиции. За да се сведе до минимум рискът, пред който би била изправена банката, ако инвеститорът не е в състояние да изпълни своята част от сделката, се предоставя парично обезпечение за покриване на потенциалните загуби, чийто риск е бил прехвърлен, което според пазарни източници е от ключово значение за една банка, за да получи капиталови облекчения от ЕЦБ, обясняват още в анализа си от Reuters.
От ЕЦБ, която осъществява пряк надзор над най-значимите банки в еврозоната, заявяват пред информационната агенция, че през 2022 г. по-голямата част от сделките са включвали кредити, които все още са в процес на изпълнение. Това е значителна промяна спрямо 2021 г., когато проблемните кредити са съставлявали повече от 1/3 от този тип сделки.
Първото тримесечие на тази година "беше особено натоварено", казва, на свой ред, Оливие Рено, управляващ директор в Pemberton Asset Management.
Компанията му води разговори с кредитори по "над 50" плана за "прехвърляне на значителен риск" и очаква тенденцията за повишаване на броя на подобни казуси да се засили през 2023 г., "тъй като банките имат все по-малко възможности да подсилят капиталовите си съотношения".