First Republic Bank е продадена на JPMorgan
JPMorgan Chase & Co купува по-голямата част от активите на First Republic Bank в последен опит за спасяване, ръководен от регулаторните органи на САЩ, съобщи Reuters.
Това е третата финансова институция, която фалира в САЩ в рамките на два месеца.
Сделката, обявена от регулаторните органи, означава, че банковият гигант ще получи 173 млрд. долара заеми, 30 млрд. долара ценни книжа и 92 млрд. долара депозити на фалиралия кредитор.
JPMorgan ще извърши плащане в размер на 10,6 млрд. долара към Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) като част от сделката за закупуване на по-голямата част от активите на базирания в Сан Франциско кредитор.
Кредиторът сключи споразумение за споделяне на загубите с FDIC за жилищните и търговските заеми, които е купила. Сделката същое така не включва придобиване на корпоративния дълг и привилегированите акции на First Republic Bank.
Сделката, сключена след търг през уикенда, избягва необходимостта регулаторните органи да застраховат всички депозити, както се наложи да направят при фалита на двете други банки миналия месец.
First Republic беше подложена на силен натиск, след като миналата седмица разкри, че е претърпяла отлив на депозити на стойност повече от 100 млрд. долара през март. Така създалата се ситуация доведе до ескалирането на поредно напрежение в банковия сектор, натрупано заради затварянето на Silicon Valley Bank и Signature Bank през март, а по същото време швейцарският кредитор Credit Suisse беше купен от конкурента UBS в рамките на поглъщане, разрешено със съдействието на държавните органи.
Акциите на First Republic Bank се сринаха с 43,3% и загубиха общо 97% от стойността си през тази година. Акциите на JP Morgan поскъпнаха с 2,7%.
"Надяваме се примката на безпокойството да се разхлаби. Разрешаването на проблема с FRB би трябвало да сложи край на седемседмичната фаза след кризата със SVB", коментираха анализатори на Wells Fargo преди обявяването на сделката.
"Печалбите на банките със средна капитализация показаха, че опасенията за депозитите са изолирани само за малък брой банки, а предизвикателствата в SVB и FRC не са показателни за устойчивостта на групата (банки със средна капитализация).", се казва още в изявлението.
JPMorgan беше един от няколкото заинтересовани купувачи, сред които PNC Financial Services Group и Citizens Financial Group Inc, които подадоха окончателни оферти в неделя на търга, провеждан от американските регулатори. Акциите на PNC се понижиха с 2,5% в предварителната пазарна търговия.
Калифорнийската агенция за финансова защита и иновации съобщи, че е влязла във владение на First Republic и че FDIC ще действа като неин синдик.
В изявлението си FDIC изчислява, че разходите за Фонда за застраховане на депозитите ще бъдат около 13 млрд. долара. Окончателните разходи ще бъдат определени, когато FDIC прекрати синдикалното управление.
Спасяването на банката идва по-малко от два месеца, след като изтичането на депозити от американските кредитори принуди Федералния резерв да се намеси със спешни мерки за стабилизиране на пазарите.
"Нашето правителство покани нас и други органи да се намесим и ние го направихме", заяви Джейми Даймън, председател и главен изпълнителен директор на JPMorgan Chase. "Нашата финансова сила, възможности и бизнес модел ни позволиха да разработим оферта за осъществяване на сделката по начин, който да сведе до минимум разходите на Фонда за гарантиране на влоговете."
JPMorgan заяви, че очаква да постигне еднократна печалба след облагане с данъци в размер на около 2,6 млрд. долара след сделката, която не отразява очакваните разходи за преструктуриране в размер на 2 млрд. долара след облагане с данъци, вероятно през следващите 18 месеца. Заяви още, че банката ще бъде "много добре капитализирана" след това с коефициент на базовия собствен капитал от първи ред (CET1), съответстващ на целта й за първото тримесечие на 2024 г. от 13,5%, и ще поддържа здравословни ликвидни буфери.
Според изявлението на JPMorgan 84-те офиса на фалиралата банка в осем американски щата ще отворят отново като клонове на JPMorgan Chase Bank тази седмица.
От 2021 г. насам JPMorgan е придобила повече от 30 компании в сделки на обща стойност над 5 млрд. долара. През последните години регулаторните органи на САЩ одобряват големи банкови сделки. Администрацията на президента Джо Байдън предприе и засилени мерки за борба с антиконкурентни практики, припомня Reuters.