Столтенберг: Москва няма право на вето срещу разширяване на НАТО
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че има съгласие от всички съюзници по въпроса за евентуално вето от Русия за членство на Украйна.
Говорейки пред репортери преди неофициалната среща на външните министри на НАТО в Осло, Столтенберг заяви, че съюзниците са съгласни, че "вратата на НАТО е отворена за нови членове".
"Всички съюзници също така са съгласни, че Украйна ще стане член на алианса", допълни той, цитиран от CNBC.
"Москва не може да налага вето върху разширяването на НАТО, но най-важното е, че всички съюзници са съгласни, че най-спешната и важна задача сега е да се гарантира, че Украйна ще се превърне в суверенна и независима държава. Президентът Владимир Путин и Русия не трябва да спечелят тази война.", заяви Столтенберг.
Генералният секретар на НАТО призова за действия след края на войната, за да се гарантират: сигурността на Украйна, че "историята няма да се повтори" и че "моделът на руската агресия срещу Украйна" ще бъде прекратен.
Столтенберг очаква на официалната среща на върха през юли във Вилнюс, Литва, да бъде изготвен многогодишен план за привеждане на Украйна в съответствие със стандартите и протоколите на НАТО.
Украинският президент Володимир Зеленски приветства подкрепата на Столтенберг и отново заяви, че Украйна се надява да получи официална покана за присъединяване към НАТО.
"Това, което е много важно, е нашето бъдеще в ЕС, а Украйна е готова да бъде в НАТО, ние чакаме кога НАТО ще бъде готова да приеме, да види и да има Украйна", каза той пред репортери преди срещата на върха на Европейската политическа общност (ЕПК) в Молдова.
"Смятам, че гаранциите за сигурност са много важни не само за Украйна, но и за нашите съседи, за Молдова, заради руската агресия в Украйна и потенциалната агресия за други части на Европа.", допълни Зеленски.
Запитан за потенциалния край на войната, той заяви, че конфликтът ще бъде прекратен само ако Украйна победи, като добави, че "Русия може да спре тази война по-рано, може да излезе на своя независима територия от нашата".
Членовете на НАТО продължават да предоставят значителна военна подкрепа за военните усилия на Украйна под формата на боеприпаси и обучение.
Пентагонът обяви нов пакет оръжия на стойност 300 млн. долара, състоящ се от артилерийска и противотанкова защита, както и боеприпаси.
Белият дом заяви, че руският президент Владимир Путин е показал "нулева склонност" да се откаже от военните си усилия, тъй като конфликтът наближава 500-ия си ден, а украинската столица Киев е подложена на въздушни бомбардировки през последните дни и удари с дронове по Москва.
"Мисля, че тази седмица, както всички видяхте, Русия продължи да води брутална, напълно непровокирана война срещу Украйна", заяви говорителят на Съвета за национална сигурност Джон Кърби на брифинг в Белия дом.
В началото на април Финландия официално стана 31-ият член на НАТО. След пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. властите в Хелзинки решиха, че исторически неутралната Финландия, която има 832-километрова граница с Русия, вече не е в безопасност и ще се възползва от защитата, предлагана от членството в НАТО.
Швеция подаде молба за членство едновременно с Финландия, но присъединяването ѝ беше блокирано от две страни членки на НАТО - Турция и Унгария.
Столтенберг заяви пред репортери, че му предстои посещение в Анкара, за да получи подписа на Турция за присъединяването на Швеция, докато финландският външен министър заяви, че процесът на ратификация "може и трябва" да се случи преди срещата на върха на НАТО във Вилнюс следващия месец.