Не предвиждайте намаляване на лихвените проценти през следващите две години. Това предупреждение към пазарите направи във вторник главният икономист на Европейската централна банка (ЕЦБ) Филип Лейн, цитиран от CNBC.

По-рано този месец финансовата институция повиши основния си лихвен процент с 25 базисни пункта - до 3,5%, което е поредното от серия увеличения от юли 2022 г. насам, което отразява стремежа на политиците да овладеят рекордно високата инфлация в еврозоната.

Основната инфлация в целия блок достигна 6,1% на годишна база през май, което е спад спрямо 7% през предходния месец. Базисната инфлация, която изключва волатилните цени на храните и енергията, пък е 5,3% на годишна база. И двете стойности останават значително над целевата стойност на ЕЦБ от 2%.

В изказване пред телевизията по време на срещата на централните банки в Синтра, Португалия, във вторник бившият управител на Централната банка на Ирландия заявява, че икономиката на еврозоната се намира във "фаза на приспособяване", тъй като по-високите лихвени проценти се отразяват, а заплатите се опитват да догонят ръста на цените.

HSBC: В САЩ предстои рецесия тази година, в Европа - през 2024 г.Според HSBC Asset Management макар и някои части от икономиката да са останали устойчиви досега, в момента балансът на рисковете


"Пазарът трябва да си зададе въпроси, свързани с времето и скоростта на обръщане на рестриктивната политика", казва Лейн. "Няма да се върнем към 2% в продължение на няколко години. Ще постигнем добър напредък дори през тази година, особено в по-късната ѝ част, но няма да достигнем ставката от 2% в рамките на поне няколко месеца."

Коментарите му повтарят тези на председателя на ЕЦБ Кристин Лагард, която в речта си в рамките на форума заявява, че централната банка е постигнала "значителен напредък", но "все още не може да обяви победа".

От юли 2022 г. насам ЕЦБ е повишила лихвените проценти с 400 базисни пункта. Пазарите включват в прогнозите си още едно увеличение с 25 базисни пункта следващия месец, както и следващо през септември, но някои икономисти спекулират, че може да се наложи ЕЦБ да обърне хода на затягането на паричната политика, тъй като по-високите лихви тласкат икономиката на еврозоната в надолу.

Лагард: Инфлацията в еврозоната е твърде висока, не можем да обявим победа


По-рано този месец Федералният резерв на САЩ например предпочете да преустанови цикъла си на повишаване на лихвените проценти, като остави целевия си лихвен процент непроменен.

Въпреки това Лейн предполага, че централните банки ще трябва да запазят курса си и да поддържат рестриктивни парични условия за известно време.

"Ще имаме продължителен период, в който лихвените проценти трябва да останат рестриктивни, за да сме сигурни, че няма да има нов шок, който да ни отдалечи от 2%. Тази трайност на рестриктивните мерки е много важна", категоричен е той. "Когато погледна хоризонта за следващите няколко години, не виждам бързи намаления на лихвите, така че не мисля, че е уместно да се очаква такова."