Пазарното рали в САЩ опроверга всички очаквания, но перспективите са неясни
Безброй неща можеха да дерайлират пазарите през първата половина на годината. Инвеститорите обаче продължиха да купуват рискови активи.
В крайна сметка тези, които останаха извън пазарите, страхувайки се от нови разпродажби, пропуснаха стабилни печалби, пише The Wall Street Journal.
Акциите излязоха от мечи пазар, като S&P 500 се е повишил с близо 15% за годината, Dow Jones Industrial Average се е покачил с 2,9%, а Nasdaq Composite е нараснал с 30%, насочвайки се към най-доброто си първо полугодие от 80-те години на миналия век.
Биткойн скочи с повече от 80%, въпреки че Комисията за ценни книжа и борси на САЩ съди най-големите борси за криптовалута в света.
Инвеститорите в облигациите пък се радваха на известно облекчение. Индексите, проследяващи всичко - от съкровищни бонове до джънк облигации отбелязаха скромни печалби след историческите разпродажби миналата година.
Защо пазарите продължиха да растат, въпреки банковата криза през март, заплахата от дефолт на САЩ през май и увеличенията на лихвените проценти от Федералния резерв? Най-простият отговор: Отново и отново най-лошите сценарии на инвеститорите не успяха да се материализират, пише WSJ.
Акциите оставиха заплахата от дефолт зад гърба си, но има още рисковеИнвеститорите, фиксирани върху сделката за лимита на дълга, може да са пропуснали голямата промяна в очакванията за паричната политика на Фед
Бързите действия от страна на регулаторите и банкерите през март помогнаха да се предотврати превръщането на колапса на Silicon Valley Bank в системна кредитна криза. Законодателите успяха да постигнат споразумение за държавните разходи в края на май, точно навреме, за да предотвратят това, което би било безпрецедентен дефолт на САЩ. Може би най-важното е, че рецесията, която толкова много икономисти очакваха, към момента не е настъпила, давайки надежда на инвеститорите, че пазарите може да продължат да се покачват.
HSBC: В САЩ предстои рецесия тази година, в Европа - през 2024 г.Според HSBC Asset Management макар и някои части от икономиката да са останали устойчиви досега, в момента балансът на рисковете Фед продължи да повишава лихвените проценти в опит да овладее инфлацията. Обикновено по-високите лихвени проценти, които водят до по-високи разходи по кредите за потребителите и компаниите, би трябвало да помогнат за охлаждане на икономиката. И те го направиха до някаква степен: продажбите на съществуващи жилища са намалели с около една трета от началото на 2022 г., посочва WSJ. Повишенията на лихвените проценти обаче не успяха да предизвикат очакваното забавяне в САЩ. Данните на Министерството на търговията в сряда показаха, че брутният вътрешен продукт се е увеличил с 2% на годишна база през първото тримесечие, значително повече от предишната оценка от 1,3%. Пазарът на труда продължава да добавя работни места с темпове, доста над средните за периода преди пандемията. Ако тази година показа нещо, то е, че е трудно да се предвиди кои заглавия ще окажат трайно въздействие върху възвръщаемостта на пазара. Това прави и перспективата за останалата част от годината малко мътна, казва Стейси Минц от PGIM Quantitative Solutions, цитирана от WSJ. Според нея има още много въпросителни: кога повишенията на лихвените проценти ще приключат, кога ще влезем в рецесия и колко дълбока ще бъде тази рецесия.
Някои мениджъри на активи все още се съмняват дали печалбите на пазара ще останат. Скептицизмът им се дължи на факта, че печалбите са относително малки и че много от най-добре представящите се акции към момента остават тези на технологични компании с мега капитализация, за които инвеститорите смятат, че ще бъдат в челните редици на изкуствения интелект. Без огромните печалби на тези акции възвръщаемостта на пазара ще бъде значително по-малка, въпреки че през последния месец други акции, извън сектора на технологиите, също се представят добре.
„Предизвикателството е да се определят победителите и губещите“, коментира Том Огнар от Allspring Global Investments.
Труден за пренебрегване също е и фактът, че макар икономическите данни да са до голяма степен по-добри от очакваните, започват да се появяват някои пукнатини.
От началото на годината до май 286 американски компании са подали документи за защита от фалит, включително Silicon Valley Bank, Bed Bath & Beyond и Vice Media, според S&P Global Market Intelligence. Това е най-високият брой за първите пет месеца на годината от 2010 г. насам.
Данните за производствения сектор се влошават от месеци. Броят на молбите за обезщетения за безработица, смятани за измерител на съкращенията, в един момент тази година се повишиха до най-високото си ниво от 2021 г. (въпреки че данните в четвъртък показа спад).
Анализаторите са съгласни, че икономиката се забавя – и макар да няма консенсус кога дългоочакваният спад, ако се осъществи, ще започне да натежава на пазарите, те знаят, че исторически рецесиите са били лоша новина за пазарите.
CNBC: Повечето инвеститори вярват, че акциите са в нов бичи пазар и няма да има рецесия през 2023 г.
Междувременно ново проучване на инвеститорите на CNBC Delivering Alpha показа, че по-голямата част от инвеститорите на Уолстрийт смятат, че акциите са навлезли в нов бичи пазар и икономиката на САЩ ще избегне рецесията през 2023 г.
CNBC анкетира около 400 главни инвестиционни директори, капиталови стратези, мениджъри на активи и сътрудници на CNBC за състоянието на пазарите за третото тримесечие и занапред. Проучването е проведено през последната седмица.
61% от респондентите смятат, че пазарът е навлязъл в нов възход, докато 39% смятат, че това е мечи пазар.
Технически погледнато, някои вече обявиха чисто нов бичи пазар след като S&P 500 изпълни най-опростения стандарт, като затвори с 20% от октомврийското си дъно на мечия пазар. Много инвеститори обаче не смятат това за края на мечия пазар, докато S&P 500 не достигне нов връх. Най-високата стойност при затваряне за всички времена за по-широкия бенчмарк е 4796,56. S&P 500 затвори в четвъртък на 4396,44.
S&P 500 успя да стартира нов бичи пазарАкциите на Tesla се повишиха за 10-та поредна сесия
„Има много причини да бъдем конструктивни по отношение на акциите в САЩ през втората половина на 2023 г., особено защото най-накрая започнахме да виждаме по-широк пазарен обхват“, казва за CNBC Карол Шлайф, главен инвестиционен директор в BMO Family Office.
По-голямата част от инвеститорите вярват, че икономиката ще избегне сериозен спад поне през тази година, въпреки агресивното повишаване на лихвените проценти от Фед, добавя изданието.
Предпочитаната от Фед мярка за инфлацията показва само 0,3% ръст през майВъпреки че инфлацията се движи постепенно в правилната посока, тя все още е доста над дългосрочната цел на Фед от 2% „Не трябва да очакваме стандартна рецесия в този неортодоксален цикъл“, каза Джейсън Драхо, ръководител на разпределението на активи в САЩ в UBS Global Wealth Management. „Вместо това икономиката може да изпита рецесии в различни сегменти.“ По отношение на това къде инвеститорите ще влагат парите си до края на 2023 г., те вярват, че най-добрата възвръщаемост може да бъде намерена в краткосрочните облигации, S&P 500, както и на фондовите пазари в Япония, Китай и Европа, допълва CNBC.