Заплатите в ОИСР спадат с 3,8%, най-голямо понижение има в Унгария
Пазарите на труда в ОИСР остават свити, а безработицата запазва рекордно ниско ниво, което не е наблюдавано от 70-те години на миналия век.
Въпреки това номиналните заплати не могат да се изравнят с високата и постоянна инфлация, а реалните доходи на работниците намаляват в почти всички страни.
Това показват данните в най-новия доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за перспективите пред пазара на труда.
Все по-бързото развитие на изкуствения интелект вероятно ще окаже значително влияние върху работните места, се казва още в доклада.
Пазарите на труда остават изключително свити в повечето страни от ОИСР, въпреки че броят на свободните работни места намалява.
Заетостта се стабилизира на ниво, малко по-високо от това преди пандемията, докато равнищата на безработица в ОИСР остават исторически ниски.
Броят на неактивните лица в трудоспособна възраст е по-малък, отколкото преди пандемията, а средният брой отработени часове на заето лице е над или малко под нивата отпреди кризата в повечето държави.
Докладът отбелязва ръст в заплащането на служителите, но той е в по-малка степен от инфлацията, което води до спад на реалните заплати в почти всички отрасли и страни от ОИСР.
Реалната стойност на законоустановените минимални работни заплати се запазва благодарение на редовното адаптиране към инфлацията в много страни от ОИСР. Това е от особено значение, тъй като високата инфлация е тежко бреме за домакинствата с ниски доходи, посочват от организацията.
Заради ефектите от инфлацията, заплатите в ОИСР са спаднали средно с 3,8% през първото тримесечие на 2023 г. спрямо същия период миналата година.
Най-значително намаление на реалните възнаграждения е отчетено в Унгария - 15,6%, следвана от Латвия с 13,4% и Чехия с 10,4%.
Най-слабо влияние на инфлацията върху заплатите се наблюдава в Белгия, Коста Рика и Израел, като в европейската страна дори се наблюдава увеличение от 2,9%.
В много страни и сектори печалбите на компаниите са нараснали повече от разходите за труд, което показва, че кризата с разходите за живот не е споделена еднакво от всички.
Макар че компаниите все още прилагат изкуствения интелект на сравнително ниско ниво, бързият напредък, включително в областта на генеративния AI (напр. ChatGPT), намаляващите разходи и нарастващата наличност на работници с умения в областта на AI показват, че страните от ОИСР може би са на прага на революция в тази област.
Изключително важно е да се съберат нови и по-добри данни за внедряването и използването на AI на работното място, включително кои работни места ще се променят, ще бъдат създадени или ще изчезнат и как се променят потребностите от умения.
При разглеждане на всички технологии за автоматизация, включително AI, 27 % от работните места са в професии, изложени на висок риск от автоматизация.
През 2022 г. ОИСР събра данни за въздействието на изкуствения интелект върху хората и техните работни места в производствения и финансовия сектор на седем държави.
Констатациите показват, че използването на AI на работното място може да доведе до положителни резултати за работниците по отношение на удовлетвореността от работата, здравето и заплатите.
Съществуват обаче и рискове, свързани с неприкосновеността на личния живот, интензивността на работата и пристрастията.
Проучването разкри ясно разделение между това, което работниците мислят за използването на AI на работното си място днес, и страховете им за бъдещето. Резултатите подчертават спешната необходимост от политически действия сега, допълват от организацията.
ОИСР е утвърдена международна организация с водеща роля в изработването и прилагането на най-високи стандарти във всички ключови области като управление, данъчната политика, транспортна инфраструктура, селско стопанство, образование, дигитална икономика и иновации, климат и др.
В ОИСР членуват 38 държави, сред които най-развитите икономики от Европа, Северна Америка, Южна Америка и Азия. Наред с България, кандидати за членство в ОИСР са още Румъния, Хърватия, Бразилия, Аржентина и Перу.