Групата на седемте най-богати държави в света разкри каква е дългосрочната рамка по гаранциите за сигурност на Украйна.

Г-7 заяви, че ще се стреми да приложи програма за реформи, с които Киев да получи "доброто управление, необходимо за постигане на евроатлантическите му стремежи", съобщава CNBC.

"Смятаме, че незаконното и непровокирано нахлуване на Русия в Украйна е заплаха за международния мир и сигурност, грубо нарушение на международното право, включително на Устава на ООН и е несъвместимо с нашите интереси в областта на сигурността", заявиха от Г-7 в съвместна декларация за подкрепа.

"Ние ще подкрепяме Украйна, докато тя се защитава от руската агресия, толкова дълго, колкото е необходимо."

В съвместното изявление се посочва как Г-7 ще подкрепи Украйна в дългосрочен план, като страните ще осигурят "устойчиви сили, способни да защитават Украйна сега и да възпират руската агресия в бъдеще", като предоставят модерно военно оборудване по суша, въздух и море, обучение на украинските сили и обмен на разузнавателна информация.

Г-7 заяви, че ще се стреми да укрепи и икономическата стабилност на Украйна, включително чрез усилия за възстановяване, "за да създаде благоприятни условия за насърчаване на икономическия просперитет на Украйна".

Страните обещаха да предоставят техническа и финансова подкрепа за неотложните нужди на Украйна в резултат на пълномащабното нахлуване на Русия.

Компромис? Г-7 предлага на Украйна пакт за сигурност вместо членство в НАТОСпоразумението ще включва отбранително оборудване, обучение и обмен на разузнавателни данни

В декларацията се посочва, че се признава "необходимостта от създаване на международен механизъм за възстановяване на щетите, загубите или уврежданията, причинени от руската агресия".

В замяна на тази подкрепа в изявлението на Г-7 се казва, че Украйна ще се ангажира да продължи да провежда реформи, включително в области като правоприлагането, борбата с корупцията и корпоративното управление.

Москва остро разкритикува ангажиментите на Г-7 за сигурност към Украйна.

Намеренията на Г-7 да предостави гаранции за сигурността на Украйна са "погрешни и опасни", тъй като нарушават сигурността на Русия, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в преведени коментари, събрани от руската държавна информационна агенция ТАСС, отбелязва CNBC.

Зеленски благодари на Байдън, но остава разочарован за членството в НАТОБайдън заяви, че очаква с нетърпение деня, в който Украйна официално ще се присъедини към НАТО

По-рано Лондон, член на блока, анонсира информацията, че Г7 ще постигне съгласие за "значителна международна рамка за дългосрочната сигурност на Украйна", която "ще определи как съюзниците ще подкрепят Украйна през следващите години, за да се сложи край на войната и да се възпре и отговори на всяко бъдещо нападение".

"Подкрепата за напредъка им по пътя към членство в НАТО, съчетана с официални, многостранни и двустранни споразумения и преобладаващата подкрепа на членовете на НАТО, ще изпрати силен сигнал на президента Путин и ще върне мира в Европа", заяви британският премиер Риши Сунак.

Решението за гаранциите за сигурността от Г-7 дойде, след като НАТО не отправи покана към Украйна да се присъедини към военната коалиция в комюникето си от вторник, в което генералният секретар Йенс Столтенберг беше обещал да включи "силно, положително послание за пътя напред" по отношение на членството на страната.

"Ще бъдем в състояние да отправим покана към Украйна да се присъедини към Алианса, когато съюзниците се съгласят и условията бъдат изпълнени", се казва в комюникето, в което се подчертава, че членовете на НАТО са официализирали "значителен пакет от разширена политическа и практическа подкрепа" и са решили да създадат Съвет НАТО-Украйна, в който Киев и съюзниците му ще имат равнопоставеност при вземането на решения и провеждането на консултации.

В комюникето не се дават почти никакви сведения за напредъка на Киев към присъединяване, като се повтаря изявлението от срещата на върха на НАТО в Букурещ през 2008 г., по време на която съюзниците се споразумяха, че Украйна и Грузия ще станат членове на Алианса.

Зеленски нарече „абсурдна“ липсата на график за членство на Украйна в НАТОВъзмущението на украинския президент озадачи някои дипломати на срещата на върха във Вилнюс

Украинският президент Володимир Зеленски реагира остро срещу "безпрецедентната и абсурдна", по думите му, липса на график за кандидатстването на Украйна за членство, като заяви че "несигурността е слабост" и "за Русия това означава мотивация да продължи своя терор".

На съвместната пресконференция със Столтенберг в сряда той заложи на по-примирителна нотка, като заяви, че "Украйна разбира, че не може да бъде член на НАТО, докато войната продължава" и че "никой не желае да има световна война, което е логично и разбираемо".

При невъзможност за членство в НАТО, Зеленски изрази задоволство от перспективата за рамка за сигурност.

"Най-добрата новина за Украйна е да бъде в НАТО. По пътя към НАТО бихме искали да имаме гаранции за сигурност", каза той.

"Ако днес Г-7 се съгласи с първата декларация за гаранции, това ще бъде специфичен въпрос. Това е много важно, това ще бъде много конкретен сигнал към Русия", допълни президентът на Украйна.