Dow Jones Industrial Average с най-дългата си печеливша серия от 6 години
Dow Jones Industrial Average отбеляза десети пореден дневен ръст в петък, преодолявайки спада на акциите на American Express с печалбите на Intel, Procter & Gamble, Nike и Chevron.
Това е най-дългата печеливша серия на индекса от близо шест години и показва как нарастването на акциите се разпространява от няколко високотехнологични компании и производители на чипове в други кътчета на икономиката, като здравеопазване, авиокомпании, енергетика и банкиране, коментира The Wall Street Journal.
Секторите на комуналните услуги, здравеопазването, финансите и енергетиката бяха най-зле представящите се в S&P 500 през 2023 г., но този месец те воят ралито. През изминалата седмица акциите в здравеопазването и финансите стигнаха положителна територия за годината. Акциите в секторите на енергетиката и комуналните услуги се доближиха до рентабилността.
Напредъкът отвъд технологичните гиганти предполага, че инвеститорите все повече са съгласни с идеята, че централните банкери ще могат да укротят инфлацията, без да спъват икономиката на САЩ.
Жилищният пазар, един от секторите, които са най-чувствителни към по-високите лихви, се сгорещи това лято след спад през есента и доведе до големи печалби в акциите на строителите и техните доставчици, като дъскорезници. Регионалните банки, които се сринаха на фона на поредицата от банкови фалити по-рано тази година, премахнаха страховете от кредитна криза.
В петък Dow добави по-малко от 0,1%, или около 3 пункта. S&P 500 също се покачи с по-малко от 0,1%, докато Nasdaq Composite се понижи с 0,2%. Dow печели 2,1% за седмицата.
Производителят на лекарства Zoetis, дизайнерът на оборудване Danaher и онлайн базарът Etsy бяха сред най-печелившите акции на S&P 500, покачвайки се съответно с 6,9%, 4,7% и 3,9%.
На другия полюс e рекламната компания Interpublic Group, чиито акции паднаха с 13%, след като не достигна очакванията за тримесечни приходи и намали прогнозата си за растеж поради намалените разходи сред своите технологични клиенти.
Акциите на American Express AXP паднаха с 3,9%, а гигантът за петролни услуги Schlumberger загуби 2,2%, след обявяване тримесечните си резултати.
Банковите акции също претърпяха удар в петък, но индексът KBW Nasdaq Bank е нараснал с 6,6% през седмицата, най-добрият му показател от повече от година.
Сезонът на печалбите набира скорост следващата седмица с отчетите на Microsoft и Meta. Инвеститорите също така ще търсят сигнали относно бъдещите плановете на Федералния резерв за лихвените проценти по-късно тази година. Следващата седмица се очаква централната банка да повиши лихвените проценти с четвърт процентен пункт до 22-годишен връх.
Дълговият пазар беше смесен в петък. Доходността на 10-годишните държавни облигации спадна до 3,837%, след като в четвъртък се покачи до 3,853%. Тя надхвърли 4% по-рано този месец. Доходността на по-краткосрочните бонове се повиши в петък, като тази на едногодишните облигации стигна 5,339%.
На петролния пазар Brent се повиши за четвърта поредна седмица до 81,07 долара за барел. Фючърсите на петрола в САЩ се покачиха до 77,07 долара за барел, нараствайки с 9,1% за юли. Анализаторите казват, че съкращенията на производството в Саудитска Арабия и Русия започват да се отразяват в запасите.
Извън САЩ Stoxx Europe 600 добави 0,3% в петък, а индексът Hang Seng в Хонконг се повиши с 0,8%. Японският Nikkei 225 се понижи с 0,6%.