Отново ръст на лихвите, а после? 5 въпроса на финансовите пазари към ЕЦБ
По всичко личи, че Европейската централна банка (ЕЦБ) отново ще натисне спусъка за повишаване на лихвените проценти в четвъртък. Това, което ще направи институцията след юли, обаче не е толкова сигурно и финансовите пазари желаят да получат насоки, акцентира в свой анализ Reuters и припомня:
“През последната година лихвените проценти в еврозоната се повишиха с 400 базисни пункта до 3,5%, което е най-високата им стойност от 22 години насам, и вече са близо до своя връх, тъй като общата инфлация се понижава, а икономиката отслабва”.
"Разликата (спрямо предишните срещи) е, че досега те даваха поне точни насоки за следващата среща", коментира пред информационната агенция ръководителят на отдела за европейски икономически изследвания в Barclays Силвия Арданя.
Потребителите в Германия плащат скъпо: Инфлацията бележи нов ръст през юниТя достига 6,4% през юни спрямо същия месец миналата година
Ето пет ключови въпроса, които според Reuters имат финансовите пазари.
1. С колко ще повиши лихвите ЕЦБ?
Пазарите и анализаторите очакват увеличение с четвърт процентен пункт до 3,75%.
Общата инфлация се охлажда, но остава достатъчно висока, за да оправдае подобно скромно увеличение. ЕЦБ посочва, че ще предприеме подобна стъпка през юли.
"ЕЦБ ще повиши лихвените проценти отново и всичко друго би било голяма изненада", заявява глобалният макростратег на RBC Capital Markets Питър Шафрик.
2. Какви сигнали ще изпрати ЕЦБ за бъдещата си политика?
Пазарният консенсус за още едно повишение след юли вече не е толкова твърд, след като някои ястреби от ЕЦБ изразяват предположения, че ново повишение през септември не е толкова сигурно. Така че анализаторите очакват ЕЦБ да стане по-обрана и предпазлива по отношение на сигналите си, като същевременно посочи, че нейните действия ще зависят от конкретните икономически данни.
Инфлацията държи ЕЦБ нащрек за ръста на печалби и заплати Едновременното увеличение и на двете би подхранило инфлационните рискове
"Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард ще наблегне на несигурността и условността (когато и ако спомене за по-нататъшно затягане)", смята Масимилиано Максиа, старши специалист по фиксирана доходност в Allianz Global Investors.
Някои анализатори очакват ЕЦБ да направи пауза през септември, когато актуализираните прогнози ще ѝ дадат възможност да сигнализира кога очаква да се достигне целевата инфлация от 2%.
“Те добавиха, че няма да се изненадат, ако ЕЦБ направи пауза тогава и при необходимост повиши лихвените проценти по-късно, както е правил Федералният резерв на САЩ. Паричните пазари предвиждат още едно повишение след юли, като предполагат, че лихвените проценти ще достигнат връхна точка от около 4%”, става ясно още от анализа на Reuters.
3. Кога ЕЦБ очаква спад на базисната инфлация?
Макар че общата инфлация спадa за трети пореден месец през юни, т.нар. базисни цени, като тези на услугите, се повишават упорито и не се очаква скоро тази тенденция да отслабне.
Базисната инфлация, която се разглежда като по-добър измерител на основната тенденция, се понижи от 6,9% до едва 6,8% - далеч от устойчивия спад, който искат да видят хората, определящи лихвените проценти.
Лагард вероятно ще бъде притисната по този въпрос, но не се очаква да даде особено много насоки преди новите икономически прогнози за септември.
ЕЦБ към пазарите: Не очаквайте намаляване на лихвите следващите две годиниОт юли 2022 г. насам ЕЦБ е повишила лихвените проценти с 400 базисни пункта
"Базисната инфлация ще се понижава много, много бавно, така че това е притеснително за ЕЦБ", казва главният европейски икономист на UBS Райнхард Клузе, като отбелязва свития пазар на труда и натиска върху заплатите като основни фактори за това.
4. Какво означава отслабването на икономиката за политиката на ЕЦБ?
Експертите, определящи лихвените проценти, потвърждават, че основният фокус остава инфлацията, дори ако затягането на паричната политика навреди на икономиката.
"Мисля, че отслабването на икономиката ще има минимално въздействие върху паричната политика", заявява Рубен Сегура-Кайела, икономист за Европа в BofA. "Това, което има значение за заседанието през септември, ще бъде базисната инфлация."
Все пак забавянето на растежа може да укрепи доводите на противниците на повишаването на лихвите. Бизнес активността в еврозоната се забавя през юни, тъй като рецесията в промишлеността се задълбочава, а устойчивият преди това сектор на услугите почти не расте.
BofA смята, че прогнозите на ЕЦБ са твърде оптимистични Barclays пък вижда стагнация за няколко тримесечия, започвайки от втората половина на 2023 г.
На фона на затягането от ЕЦБ, лихвите у нас остават ниски, а кредитът растеКъм момента България е една от страните с най-ниски лихви по новите кредити в ЕС
5. Какво е въздействието на по-строгата политика върху условията за финансиране?
Данните за банковото кредитиране сочат, че най-рязкото покачване на разходите по заемите в историята на ЕЦБ е започнало да се отразява на условията за отпускане на заеми, а последните данни от 25 юли са във фокуса на вниманието.
Главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн казва, че обемът на кредитите е отслабнал рязко и че това може да породи "значителен" спад на икономическото производство.
Това миролюбиво послание, ако бъде подсилено от последните данни за банковото кредитиране, може да подхрани спекулациите, че лихвените проценти са близо до своя връх.
"Пиковият ефект от затягането на условията за финансиране ще бъде в края на тази година и през първата половина на 2024 г. Така че голяма част от ефекта все още предстои да се прояви", казва в заключение Сегура-Кайела от BofA.