Eврозоната показва устойчивост - БВП над очакванията, инфлацията спада
Инфлацията в еврозоната спада през юли, а новите данни за растежа показват, че икономическата активност се е повишила през второто тримесечие на тази година, макар че икономистите все още се опасяват, че може да се стигне до рецесия.
Според предварителните данни, публикувани в понеделник, общата инфлация в еврозоната е 5,3% през юли, което е по-малко от регистрираните през юни 5,5%, посочва CNBC. Тази ставка обаче остава доста над целта на Европейската централна банка за 2%.
Базисната инфлация - която изключва волатилните цени на храните и енергията, остава без промяна на ниво от 5,5% през юли, което според Андрю Кенингам, главен икономист за Европа в Capital Economics, ще бъде "разочарование за политиците".
През изминалата година еврозоната се бореше с висока инфлация, което накара ЕЦБ да активира цяла година последователни повишения на лихвите в опит да намали цените. Миналата седмица централната банка отново повиши лихвените проценти с четвърт процентен пункт, с което основният лихвен процент достигна 3,75%.
Еврозоната на здрача: Франция и Испания вървят нагоре, Германия буксуваРастежът във Франция се дължи основно на износа, в Испания - на външното търсене, включващо чуждестранния туризъм
Първоначално голяма част от ценовия натиск в еврозоната идваше от високите енергийни разходи, но през последните месеци най-голям принос имат цените на храните. През този месец храните, алкохолът и тютюневите изделия отново са двигател на инфлацията - през юли те са се повишили с 10,8%, като повишението все пак е по-ниско от това през предходните месеци.
БВП надминава очакванията
Данните за инфлацията идват на фона на досегашния затихващ растеж, като през първото тримесечие на тази година БВП в блока е в застой. Отделни данни, публикувани в понеделник, обаче показват, че растежът се е ускорил през второто тримесечие, като е нараснал с 0,3% - повече от очакваните 0,2% от анализаторите, анкетирани по-рано от Reuters.
Но Кенингам от Capital Economics отдава данните за БВП през второто тримесечие на еднократните увеличения във Франция и Ирландия, които според него "създават подвеждащо впечатление за основната сила на икономиката".
"Това не променя нашето мнение, че икономиката се насочва към рецесия", казва още той. "С изключение на Франция и Ирландия ръстът на БВП щеше да бъде само 0,04%. Тъй като е малко вероятно тези фактори да се повторят през следващите тримесечия, а въздействието на затягането на паричната политика все още се засилва, смятаме, че БВП на еврозоната ще се свие през втората половина на годината."
ЕЦБ затяга контрола и ще иска от банките ежеседмични данни за ликвидносттаПонастоящем от банките се изисква да предоставят информация за ликвидността на ЕЦБ на месечна база
Икономиките на Франция и Ирландия се оказаха сравнително устойчиви през второто тримесечие, като първата отбелязва темп на нарастване на БВП от 0,5%, а втората се е разширила с 3,3%.
Старши икономистът на ING за еврозоната Берт Колийн отбелязва, че Ирландия е изключение.
"Без Ирландия растежът щеше да е наполовина по-малък. Разглеждайки най-променливите компоненти, ние твърдим, че икономиката като цяло е останала в застой", заявява той. "Съдейки по данните от проучванията, с които разполагаме до момента за третото тримесечие, очакванията са в посока надолу за следващите тримесечия."
Испания също се представя добре, като отбелязва ръст от 0,4%. Германия обаче се оказва по-слаба през същия тримесечен период, като не успява да отбележи никакъв прогрес.