Потребителските цени в Китай изпаднаха в дефлация през юли, а цените на фабричните суровини продължиха да се понижават. Втората по големина икономика в света се бори да съживи търсенето, а натискът върху властите за отпускане на повече преки стимули се увеличава, съобщава Reuters.

Индексът на потребителските цени (ИПЦ) за месеца се понижaва с 0,3% на годишна база, съобщава Националното статистическо бюро (НСБ) в сряда, което е малко по-бавен спад от медианната оценка за понижение с 0,4%, направена в анкета на информационната агенция. Това е първият спад на годишна база от февруари 2021 г. насам, след като индексът на потребителските цени остана непроменен през юни.

Индексът на цените на производител пък се понижава за десети пореден месец, този път с 4,4% спрямо година по-рано, след спад от 5,4% през предходния месец. Предварителните прогнози сочеха за спад от 4,1 %.

Китайският износ спада с най-силни темпове от февруари 2020 г.Взети заедно, данните за Китай и други части на Азия предполагат, че забавянето на глобалния растеж започва да хапе по-силно


Възстановяването на китайската икономика се забави след добрия старт в начало през първото тримесечие, тъй като търсенето в страната и чужбина отслабва. Властите предприеха множество политически мерки в подкрепа на икономиката, като се очакват и още такива.

"Както индексът на потребителските цени, така и индексът на цените на производителите на годишна база спаднаха, достигайки до отрицателна територия, и потвърдиха икономическата дефлация", коментира Син Джаопенг, старши стратег за Китай в ANZ.

Той очаква ИПЦ да се колебае около 0 през втората половина на годината, като заявява, че "ще бъде трудно да се маневрира с паричната политика“.

„Заседанието на Политбюро призова за стабилен обменен курс на юана, което би било в противоречие с облекчаването на паричната политика", категоричен е експертът.

В сряда азиатските акции бяха в отбранителна позиция, тъй като данните за цените в Китай потвърдиха, че възстановяването на икономиката му губи скорост. Китайският борсов индекс CSI300 и индексът Shanghai Composite се понижиха след публикуването на данните, посочва още информационната агенция.

Как Китай се превърна в хегемон на редкоземните металиТехническата сложност и опасенията за замърсяването възпрепятстват западните компании да детронират Пекин


"Пазарите трябва да видят повече мерки за подкрепа от страна на китайските власти, за да останат оптимистично настроени", коментира Франсис Чунг, стратег по лихвените проценти в OCBC Bank в Сингапур. "Макар че има възможност за известно леко облекчаване на паричната политика, тежестта е върху фискалната страна. В противен случай са необходими икономически данни, показващи известно подобрение на растежа, което все още не настъпва."

Дефлация в японски стил?

Данните идват на фона на засилващите се опасения, че Китай навлиза в ера на много по-бавен икономически растеж, подобен на периода на "изгубените десетилетия" в Япония от 90-те години на ХХ в., когато потребителските цени и заплатите стагнират в продължение на едно поколение.

Анемичните цени в Китай рязко контрастират с унищожителната инфлация, която се наблюдава в повечето други големи икономики и която принуди централните банки в други водещи страни бързо да повишат лихвените проценти.

Срив на производството в Азия, еврозоната също страдаЗначителна слабост се наблюдава в Германия, но Франция и Италия също отбелязват значително влошаване


Въпреки това има и признаци, че глобалната инфлация може да достигне своя връх, а в някои случаи и да се обърне. Цените в Бразилия например рязко се забавят, което подобрява перспективи за намаляване на лихвените проценти в десетата по големина икономика в света.

Китайските власти омаловажават опасенията от дефлация. Миналия месец заместник-управителят на централната банка Лиу Гуоцян коментира, че през втората половина на годината в Китай няма да има дефлационни рискове, като отбелязва, че икономиката се нуждае от време, за да се нормализира след пандемията.

В отделно изявление от статистическото бюро на страната се казва, че индексът на потребителските цени се очаква да се възстанови, тъй като цялата икономика се възстановява и връзката между търсенето и предлагането се подобрява.

Правителството си е поставило за цел потребителската инфлация да бъде около 3% през тази година – т.е. повече от 2%, отчетени през 2022 г.

Четвърти месец спад на производството в Китай отваря възможности за ИндияВтората по големина икономика в света се затруднява да възстанови темпа си на растеж заради слабото глобално търсене


Въпреки неотдавнашните политически стимули потребителите и производителите остават предпазливи на фона на все още слабия жилищен пазар и високата младежка безработица, както и на намаляващия апетит на чуждестранните компании да инвестират в Китай.

Инвеститорите с нетърпение очакват Пекин да въведе мерки за стимулиране след заседанието на Политбюро миналия месец, като фондовият пазар в повечето случаи не е доволен от липсата на конкретни действия, пише в заключение Reuters.