Очакването да излезем в отпуск активира молекула на удоволствието в мозъка
Удоволствието от почивката може да носи ползи не само за доброто ни настроение, но и за способностите ни по време на работния процес.
До този извод стига проучване от 2016 г., в което участват 46 работници от холандска компания, пише CNN.
Работниците преминават тест, в който им дават различни предмети (например чукове, строителни инструменти), на които трябва намерят най-голям брой приложения за възможно най-кратко време. Това, което изследователите наблюдават, е, че след две или три седмици отпуск работниците имат по-голяма когнитивна гъвкавост. Казано по друг начин, те измислят по-голям брой приложения на предметите в сравнение с резултатите, получени няколко седмици преди отпуската.
Повечето проучвания са единодушни, че от биологична гледна точка една от основните причини за това повишаване на когнитивната гъвкавост е намаляването на стреса.
Експертите са категорични, че работата поражда стрес.
Но тук трябва да направим малка разлика: стресът сам по себе си не е задължително да бъде лош. Когато е спорадичен, той дори е полезен, защото активира механизми, които ни помагат да извършваме ежедневните действия в работата си, като например спазване на краен срок.
Позитивният стрес - ключът към щастието и продуктивността в работатаД-р Уенди Сузуки препоръчва да развием позитивно мислене към стреса в името на личния и професионален живот
Другият стрес, който има негативни конотации за всички – е хроничният. Той се появява, когато е продължителен във времето, защото сме подложени на постоянен натиск или поради ситуации, с които не можем да се справим. Той поражда умора, по-високи нива на тревожност, раздразнителност и гняв. И да, той определено е лош, допълва CNN.
Основното нещо, което добрата почивка може да направи за психичното ни здраве, е именно да намали нивата на хроничния стрес.
Когато сме неактивни, мозъкът ни е в състояние да обърне – поне временно, негативните ефекти от това, че сме под стрес. И тук идва ключът: за да бъдат почивките наистина ефективни, трябва да сме сигурни, че наистина ни освобождават от стреса на работа.
Това означава, че трябва да избягваме да продължаваме да се занимаваме с нерешени задачи, да отговаряме на имейли и т.н. От друга страна, от съществено значение е да не допускаме ваканциите ни да създават нови стресови ситуации.
Друг ключов момент е да се наслаждаваме на очакването.
Защо това ни прави щастливи? Причината са молекулите на допамина, който се произвежда в невроните на две мозъчни области, известни като субстанция нигра и вентралната тегментална зона (разположена в центъра на мозъка ни, малко зад ушите).
Двете области, в които се намират между 400 000 и 600 000 неврона, изпращат аксони към множество зони на мозъка. Чрез освобождаването на допамин те играят ключова роля за приятните усещания, предизвикани от нови преживявания и награди.
Ето защо очакването, че ваканцията предстои, повишава нивата на допамин в мозъка и дава усещане за удоволствие.
Аналогично, най-добрите ваканции са тези, в които се наслаждаваме на нови преживявания (като опознаване на различни места) и награди (като блюдото с морски дарове, което сме чакали цяла година). Разбира се, това, което човек намира за възнаграждаващо, е напълно субективно и това, което е приятно за един, може да предизвика стрес за друг.
Чувство за вина преследва младите, когато не работят по време на ваканцияИзключването е начинът да генерираме свежи идеи
Системата в мозъка, която генерира удоволствие, също е засегната по време на хроничен стрес. Според учените, високите или хронични нива на стрес, на каквито сме подложени през цялата година по време на работния ден, са в състояние да предизвикат намаляване на количеството на отделяния допамин и/или да промени начина на неговото усвояване.
Най-лошото е, че промените не настъпват само в субстанция нигра или във вентралната тегментална зона. Установено е, че хроничният стрес е способен дори да промени броя на допаминовите рецептори в зоните, които получават тези проекции. Когато това се случи, често се развива депресивно поведение.
Ето защо ваканцията, която ни освобождава от стреса, ще помогне за възстановяване на баланса на допаминергичната система.
Това, което все още не е напълно изяснено, е дали почивката за дълъг период дава по-добър ефект от кратките почивки на етапи. Едно обаче е сигурно – почивките са полезни.
Затова не пропускайте отпуската си, заредете се с енергия и рестартирайте допаминергичната система, съветва в заключение CNN.