Банките в Италия очакват заден ход от правителството за данъка от 40%
Шоковият данък върху печалбите на банките в Италия продължава да предизвиква разгорещени дискусии, въпреки позицията на правителството.
Основният европейски индекс на банковите акции се понижи с почти 3% на 8 август, след като италианското правителство обяви плановете си да наложи 40% данък върху извънредните печалби на банките.
Този ход изненада трейдърите и предизвика шокови вълни на целия континент. Пазарната реакция и широкият отзвук принудиха Рим да смекчи плановете в рамките на 24 часа, отбелязва CNBC.
Почти месец по-късно правителството все още проучва как да направи мярката ефективна, но анализаторите и политиците остават критични.
"Това е много глупав закон", заяви през уикенда Карло Календа, национален секретар на политическа партия "Азионе", пред CNBC. Експертът, който е бивш заместник-министър на икономическото развитие на Италия, предупреди, че тази политика може да отблъсне международните инвеститори.
"Това е нещо, за което всички международни инвеститори ще си кажат: "Уау, това е много опасно. Не искам да правя инвестиции в Италия, знаейки, че правителството може да се намеси и да каже: "Добре, ще взема част от твоята печалба", обясни той пред CNBC по време на форума "Амброзети".
„Италиански братя“, водещата партия в управляващото коалиционно правителство, обаче е на мнение, че кредиторите не са прехвърлили по-високите лихви на спестителите.
Последните резултати на банките в Европа показват, че кредиторите в региона се радват на по-високи нива на рентабилност, тъй като лихвените проценти продължават да се повишават, допълва CNBC.
Министърът на икономиката на Италия Джанкарло Джорджети заяви, че банковият данък "със сигурност може да бъде подобрен..., но не приемам да се счита за несправедлив".
Антонио Таяни, външен министър на страната и лидер на дясноцентристката партия "Форца Италия", заяви, че правителството е стабилно и банковият данък не създава напрежение.
Той настоя, че е "правилно да се иска помощ от банките", но подчерта, че е важно да се прави разлика между големите и малките кредитори. "Трябва да разговаряме с банките, за да видим дали е възможно да напишем по-добре текста на закона", обясни Таяни пред CNBC.
Една от най-големите италиански банки обаче не е впечатлена от усилията на властите.
"Това не е най-подходящият момент за намаляване на капацитета за отпускане на кредити", заяви председателят на борда на директорите на Intesa Sanpaolo Джан Мария Грос-Пиетро пред CNBC. "Смятаме, че комуникацията не беше добра", добави той, като заяви, че мярката трябва да бъде еднократна.
„Уважавам банковата система и не искам да удрям банките, но имаме ситуация на дисбаланс. С продължителното повишаване на лихвените проценти от ЕЦБ съществува риск от прекалено натоварване на домакинствата и бизнеса“, коментира в защита на мярката миналия месец премиерът на Италия Джорджа Мелони.
„Това е решение, което взех сама, и бих го направила отново, защото вярвам, че трябва да се правят правилните неща“, посочи тя и добави: „Това е чувствителен въпрос и аз поемам пълна отговорност за него.“
По данни на Международния валутен фонд през 2022 г. държавният дълг на Италия спрямо БВП възлиза на 144,4%.
Очаква се този показател да спадне до 140,5% през тази година и след това отново да достигне 138,8% през 2024 г.
Очакванията са италианската икономика да нараства с 1,1% през тази година и с 0,9% през 2024 г. Това представлява спад спрямо регистрираните през 2022 г. 3,7% БВП.