Кучета-убийци: Великобритания забранява отглеждането на американско були
Ако попитате собствениците на кучета, те ще ви кажат, че лошо животно няма. Има лош стопанин. Може и да са прави, но гледната им точка не се споделя навсякъде по света. Във Великобритания са доста строги в това отношение. Там е забранено отглеждането на определени породи кучета, за които е преценено, че може да са опасни за хората. Сред тях са дого аржентино и питбул териер.
Съвсем наскоро премиерът Риши Сунак обяви спешни мерки по отношение на друга порода – американското були. Това е кръстоска между американски питбул териер и старфоширдски териер. Създадена е с идеята да е семейно куче, но резултатът е мускулесто животно, което може да достигне до 60 килограма тегло. И, ако се вярва на запознатите със силата му, няма проблем да се справи с възрастен човек, стига да реши да го направи.
Конкреният повод за действията на Сунак бе нападение от две животни, след което нахапаният 52-годишен мъж почина. По случая бе арестуван друг мъж и обвинен за това, че не е полагал достатъчно грижи за двете животни, нападнали починалия.
Инцидентът се случи в Стафордшир, но той не е единственият. Бритнаският премиер посочва и други. Само няколко дни преди смъртта на нахапаният мъж 11-годишно момиче е нападнато в Бирмингам от куче от същата порода. Детето оцелява, но със сериозни наранявания по едната си ръка. През 2021 г. 10-годишно момче губи живота си след нападение от такова куче.
Данни, цитирани от The Guardian, сочат, че шест от общо десетте смъртни случая след нападения от кучета през 2022 г. са били свързани с американско були. Както и три от седемте случая през тази година.
„
It’s clear the American XL Bully dog is a danger to our communities.
— Rishi Sunak (@RishiSunak) September 15, 2023
I’ve ordered urgent work to define and ban this breed so we can end these violent attacks and keep people safe. pic.twitter.com/Qlxwme2UPQ
Очевидно е, че не става дума за шепа зле отглеждани кучета, това е линия на поведение, която не може да продължава. Споделям ужаса на нацията“, заявява Сунак.
Веднага след това той разпорежда да се започне работа по подготвяне на забраната. И тук става ясно, че ограниченията няма да бъдат наложени нито толкова бързо, нито толкова лесно.
Даденият от министър-председателя срок е краят на годината. За да бъде забранена за отглеждане една порода обаче, тя първо трябва да бъде дефинирана юридически. Към момента определение за американското були няма.
„Да докажеш, че едно куче е точно определена порода е доста трудно. Особено когато има други, много близки по отличителни белези и поведение“, казва пред BBC проф. Кари Уестгарт от Ливърпулския университет.
Тя подчертава още, че в случая Сунак иска да се забрани продата XL Bully, което прави задачата още по-трудна, защото има и булита с по-малки размери.
„Логично е да се запитаме и дали забраната на една порода няма да накара хората да отглеждат близки до тях кучета. Точно това се случи, когато бе обявено, че отглеждането на питбули е забранено“, казва тя.
Американското були всъщност е наполовина питбул, т.е. формално по-старата забрана не се нарушава.
Извън проблемите в юридическия характер на забраната се появяват и много битови въпроси. Организациите за защита на животните мигом се обявяват против. Обикновени хора започват да питат какво ще се случи с кучетата им, ако бъдат обявени извън закона. Яснота по този въпрос няма. Но пък е припомнена практиката във Великобритания – след забраната на други породи е даден „гратисен период“ за отглеждането им, а след това предаване на полицията, която пък да ги „изнесе“ извън границите на кралството. Другата опция е умъртвяване на животните. На нарушителите пък се налагат глоби, а в някои случаи може да се стигне и до леки, но ефективни присъди.
Въпреки че Великобритания има опит със забраните на определени периоди, сегашната може да се окаже не толкова лесна за налагане. Има данни, че много хора отглеждат американското були с цел размножаване, т.е. това се е превърнално в бизнес. Твърди се също, че породата е предпочитана и от представители на криминалния контингент - хора, които така или иначе не се подчиняват на закони, какво остава за забрана за отглеждане.
Така или иначе правителството засега изглежда решително в намеренията си да наложи ограниченията. Остава да се изчака до края на годината, за да се види резултатът от действията им.