Надпревара за оръжия: Пхенян води в трансферите на боеприпаси за Русия
Северна Корея и ЕС са сред лидерите в доставките на боеприпаси за Русия и Украйна.
Напоследък обаче изглежда, че Пхенян изпреварва противниците.
Това развитие на събитията идва въпреки по-ранния ангажимент на ЕС да предостави един милион артилерийски боеприпаси на Украйна в рамките на една година, за да подкрепи усилията ѝ срещу руската инвазия, пише в анализ по темата Politico.
Производителите на оръжие в Блока се затрудняват да осигурят необходимата продукция, за да изпълнят тази цел до определения краен срок през март.
Министър-председателят на Естония Кая Калас, която първоначално предложи амбициозната цел, изрази загриженост относно производството на боеприпаси по време на неотдавнашната среща на върха на лидерите на ЕС.
„Обещанието, което дадохме на Украйна да доставим 1 милион артилерийски патрона... не се изпълнява", заяви тя.
От друга страна, според информация от Южна Корея, северната й съседка е изпратила значително количество артилерийски снаряди на Русия.
Южнокорейски депутат смята, че Пхенян вече е изпратил над един милион снаряда. Националната разузнавателна служба на Южна Корея разкрива, че от август насам Северна Корея е извършила поне десет трансфера на снаряди за Русия.
На брифинг за местни журналисти, южнокорейските военни разкриват, че Северна Корея е заподозряна в доставката на различни видове оръжия за Русия, включително балистични ракети с малък обсег, противотанкови ракети, преносими противовъздушни ракети, пушки, ракетни установки, минохвъргачки и снаряди. Съдържанието на този брифинг беше предоставено на Асошиейтед прес.
Тревор Тейлър, експерт от Кралския институт за изследвания в областта на отбраната и сигурността (RUSI) в Лондон, подчертава разликите в производствените стандарти.
„Северна Корея работи с икономически военен модел. Но дали боеприпасите, които те доставят, отговарят на стандартите за надеждност и безопасност, спазвани от европейците, е друг въпрос.", коментира той.
Европейската комисия успява да достави 223 800 артилерийски снаряда на Украйна от 31 май насам в рамките на схема за възстановяване на разходите на страните, които се съгласяват да предоставят запасите си на Киев, посочва Politico.
На този фон, сътрудничеството на Северна Корея с Русия се разширява, което се дължи на продължаващото напрежение в областта на сигурността със Съединените щати и на вътрешните предизвикателства, произтичащи от пандемията, допълват авторите на анализа.
В началото навойната в Украйна руската армия изстрелва 63 000 снаряда дневно по украинските сили, докато Украйна е в състояние да отговори само с 4000 снаряда дневно.
От октомври обаче ситуацията се е променя, като по данни на украинските въоръжени сили, Украйна изстрелва 9000 снаряда дневно в сравнение със 7000 от страна на Русия.
CNN прогнозира, че притокът на артилерийски снаряди от Северна Корея потенциално би могъл да помогне на Русия да си възвърне превъзходството в конфликта, като ги добави към вече значителния си производствен капацитет.
Украинският военен анализатор Петро Черник посочва: "Руснаците все още водят в света по производство на снаряди на месец със 125 000, докато прогнозите са, че до 2025 г. САЩ ще достигнат 80 000 на месец."
По време на посещението си в Русия и разговорите с руския президент Владимир Путин през септември, севернокорейският лидер Ким Чен Ун подчерта, че двустранните връзки с Москва са "приоритет номер едно" за Пхенян.