Има сделка за фонд „Загуби и щети“. Защо бедните страни са недоволни от нея
Въпреки резервите на развиващите се страни и САЩ, държавите са все по-близо до създаването на фонд за подпомагане на бедните държави, пострадали от климатичните промени.
Сделката за създаване на фонд "Загуби и щети" беше приветствана като пробив за преговарящите от развиващите се страни по време на преговорите на ООН за климата в Египет миналата година, като преодоля дългогодишната съпротива на богатите държави, припомня CNN.
През последните 11 месеца правителствата се затрудняват да постигнат консенсус по подробностите, като например кой ще плаща и къде ще бъде разположен фондът.
Специалният комитет на ООН, натоварен с прилагането на правилата за фонда, се събра за пети път в Абу Даби миналата седмица – след като преди това в Египет се стигна до задънена улица, за да финализира препоръките, които ще бъдат представени на правителствата, когато те се съберат на годишната среща на върха за климата COP28 в Дубай след по-малко от месец.
Целта е фондът да започне да функционира до 2024 г.
В събота комитетът, представляващ географски разнообразна група държави, реши да препоръча на Световната банка да служи като попечител и домакин на фонда - точка на напрежение, която подхранва разделението между развитите и развиващите се страни.
Разполагането на фонда в Световната банка, чиито президенти се назначават от САЩ, би дало на страните донори прекалено голямо влияние и би довело до високи такси за страните получатели, твърдят развиващите се.
За да бъдат подкрепени всички държави, беше постигнато съгласие Световната банка да служи като временен управител и домакин на фонда за период от 4 години.
Дженифър Морган, специалният пратеник на Германия по въпросите на климата, заяви в публикация на X (Twitter), че Берлин "е готов да изпълни своята отговорност - работим активно в посока на това да допринесем за новия фонд и да оценим възможностите за по-структурни източници на финансиране".
Други бяха по-малко оптимистично настроени.
"Това е мрачен ден за справедливостта по отношение на климата, тъй като богатите страни обръщат гръб на уязвимите общности", заяви Харджит Сингх, ръководител на глобалната политическа стратегия в организацията с нестопанска цел Climate Action Network International.
"Богатите държави не само принудиха развиващите се страни да приемат Световната банка като домакин на Фонда за загуби и щети, но и избегнаха задължението си да ръководят предоставянето на финансова помощ на тези общности и държави."
Комитетът също така препоръча развитите страни да бъдат призовани да продължат да оказват подкрепа на фонда, но не успя да реши дали богатите ще бъдат строго финансово задължени да се включат.
"Съжаляваме, че текстът не отразява консенсус относно необходимостта от яснота за доброволния характер на вноските", заяви служител на Държавния департамент на САЩ пред Reuters.
САЩ се опитаха да включат бележка под линия, в която да пояснят, че всички вноски ще бъдат доброволни, но председателят на комисията не позволи това. САЩ възразиха срещу този отказ.