ЕС не може да изпълни целта за доставка на 1 млн. боеприпаси в Украйна
Министърът на отбраната на Германия заяви, че целта на Европейския съюз да достави на Украйна 1 милион артилерийски боеприпаси е малко вероятно да бъде постигната, докато Киев продължава да води изтощителна война срещу Русия.
През март тази година държавите - членки на Блока се споразумяха за 1 млн. артилерийски боеприпаси за Украйна, които да бъдат доставени в рамките на 12 месеца.
"Можем да предположим, че 1 млн. патрона няма да бъдат доставени", заяви Борис Писториус преди срещата на министрите на отбраната на ЕС в Брюксел.
Държавите членки на ЕС работят с промишлеността за увеличаване на производството, добави той.
ЕС охлади надеждите на Зеленски: Финансовата ни помощ не може да замени САЩ
Предупреждението на Писториус дойде ден, след като Жозеп Борел, върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, заяви, че Блокът може да не постигне целите за производство на боеприпаси за снабдяване на Киев до края на годината, но добави, че се полагат усилия за увеличаване на производствения капацитет, съобщава CNN.
В краткосрочен план европейските армии са помолени да осигурят боеприпаси от наличните запаси, които се равняват на около 300 000 патрона, каза Борел. Той добави, че по отношение на производството са сключени няколко договора, но всичко зависи от това колко бързо заводите могат да произвеждат боеприпаси.
По данни на Националната разузнавателна служба на Южна Корея, от началото на август Северна Корея е изнесла над 1 млн. снаряда за Русия.
На този фон, САЩ също увеличават производството на боеприпаси, с които да снабдяват Украйна, пише CNN.
Министърът на външните работи на Украйна Дмитрий Кулеба заяви, че Киев спешно се нуждае от това ЕС да увеличи способността си да доставя боеприпаси за украинската армия.
"Камбаната на Украйна бие много и силно" по отношение на доставките на боеприпаси от ЕС, заяви той пред националната телевизия. "Смятам, че причината за тези проблеми не е липсата на политическа воля в ЕС да подкрепи Украйна. Такава политическа воля има, но, да кажем, проблемът е плачевното състояние на отбранителната промишленост.“, добави той.
От началото на конфликта в Украйна западните съюзници открито изразяват загриженост относно способността си да осигурят на Киев необходимото количество боеприпаси - и капацитета си да произвеждат достатъчно бързо, за да допълнят намаляващите запаси.