Китайските борси се понижиха след данните за нарастващ дефлационен натиск
Фондовите пазари в Китай се понижиха в понеделник, след като нови данни показаха постоянен дефлационен натиск, тъй като икономиката на страната страда от слабо вътрешно търсене.
За разлика от тях акциите в Япония скочиха заради нарастващите залози, че централната банка може да не повиши лихвените проценти следващата седмица, посочва CNBC.
Данните за инфлацията в Китай през ноември показаха по-бърз от очакваното спад на потребителските цени.
Индексът на потребителските цени пада с 0,5% на годишна база, повече от спада от 0,1%, очакван от анкетираните от Reuters икономисти, и е най-бързото понижение от ноември 2020 г.
Индексът на цените на производител пада с 3% на годишна база, в сравнение със спад от 2,6% през октомври и очакваните 2,8% понижение. Това е 14-ият пореден месец на спад на индекса и най-бързият от август насам.
Китайският борсов индекс CSI 300 отвори с 1,28% по-ниско в понеделник, а Hang Seng в Хонконг с 0,9% надолу. И двата индекса изостават от останалата част от Азиатско-тихоокеанския регион.
Японският Nikkei 225 скочи с 1,65%, докато широко базираният Topix отчете малко по-малък ръст от 1,35%.
Инвеститорите се надяват, че Централната банка на Япония може да не повиши лихвените проценти на срещата си за паричната политика следващата седмица.
Фокусът тази седмица ще бъде и върху решението за посоката на лихвените проценти на Федералния резерв на САЩ, като до голяма степен се очаква централните банкери да ги оставят стабилни в диапазона от 5,25% и 5,5%.
В петък и трите основни индекса в САЩ се повишиха, като S&P 500 достигна нов връх за годината, след като ноемврийският доклад за работните места и данните от потребителското проучване на Университета на Мичиган сигнализираха за устойчива икономика и охлаждане на инфлацията, подхранвайки надеждите за т. нар. меко кацане.