Може ли срещата на Фед тази седмица да спре ралито на Уолстрийт?
Ралито на американските акции може да бъде изложено на риск, ако в сряда Федералният резерв смаже очакванията на инвеститорите за намаляване на лихвените проценти през 2024 г., пише MarketWatch, посочвайки, че централните банкери на САЩ и анализаторите не са на едно мнение кога Фед ще започне да облекчава паричната си политика.
Трейдърите също променят прогнозите си за пониженията на лихвените проценти през последните няколко месеца, докато са категорични в очакванията си, че в сряда Фед ще остави лихвите в настоящия им диапазон от 5,25% до 5,5%.
Американските акции се повишиха тази година след тежката 2022 г., като добавиха големи печалби през ноември, тъй като референтната доходност на 10-годишните държавни облигации падна от 16-годишния си връх от 5%.
Dow Jones Industrial Average затвори в петък само на 1,5% от рекорда си преди близо две години. Индексът S&P 500 отбеляза най-високото си ниво от март 2022 г., според пазарните данни на Dow Jones.
Към момента Dow Jones е с 9,4% нагоре от началото на годината. S&P 500 се е повишил с 19,9%, а Nasdaq Composite напредва с 37,6%, според данни на FactSet.
Това, което най-силно подкрепя скорошния ръст на пазарите на акции и облигации, е очакването за намаляване на лихвените проценти от Фед през следващата година, казва за MarketWatch Алекс Макграт, главен инвестиционен директор в NorthEnd Private Wealth.
В същото време на хоризонта няма данни, които да показват, че Фед може да промени рязко позицията си относно паричната политика толкова рано, добавя скептично Ед Клисолд, главен стратег за САЩ в Ned Davis Research.
Необходим е постепенен процес, за да може Фед да се отдалечи от затягането на парична политика, казва още Клисолд. Централната банка вероятно ще промени тона си от ястребов към неутрален, ще премахне пристрастието към затягане и чак след това ще започне да говори за намаляване на лихвите, отбелязва пазарният стратег.
Майк Сандърс, ръководител на отдела за фиксиран доход в Madison Investments, е също толкова предпазлив: „Мисля, че пазарът е твърде агресивен от гледна точка на мисленето, че намаленията на лихвените проценти ще започнат през март. По-вероятно е Фед да започне да намалява лихвите през втората половина на следващата година“, посочва той и добавя, че все още горещият пазар на труда продължава да прави инфлацията на услугите по-силна.
Докладът за заетостта в САЩ от петък засилва опасенията му. Около 199 000 нови работни места са създадени през ноември, съобщи Министерството на труда, докато икономисти, анкетирани от The Wall Street Journal, прогнозираха 190 000. Докладът също така показва нарастване на заплатите и намаляване на нивото на безработица до четиримесечно дъно до 3,7% от 3,9%.
Централната банка на САЩ вероятно ще „се опита да направи всичко възможно, за да отблъсне надеждите за скорошни намаления на лихвите, тъй като все още има шанс инфлацията да се ускори отново“, казва Сандърс. В сряда Фед ще представи и своята актуализирана прогноза за пътя на паричната политика. През септември тази прогноза изненада някои инвеститори, тъй като подкрепи позицията на централната банка за по-високи лихви за по-дълго време.
Преди решението на Фед в сряда се очакват нови данни за индекса на потребителските цени в САЩ за ноември, докато тезИ за индекса на цените на производител трябва да бъдат публикувани в сряда.
Все пак „общата пазарна перспектива остава конструктивна“, казва Ед Клисолд от Ned Davis Research, добавяйки, че сценарият за меко кацане може да подкрепи бичия пазар.