Постепенното отпадане на изкопаемите горива изчезна от проекта на COP28
Изпълнителният орган на ООН по въпросите на климата публикува последния проект на споразумението, което се надява да бъде постигнато на срещата на върха COP28 в Дубай и което включва редица действия, които държавите могат да предприемат за намаляване на вредните емисии.
Списъкът не се отнася пряко до постепенното премахване на изкопаемите горива, което е основно искане на Европейския съюз и много развиващи се страни, които са особено уязвими към изменението на климата, отбелязва Reuters.
В съответния раздел на текста се казва, че страните признават "необходимостта от дълбоко, бързо и устойчиво намаляване на емисиите на парникови газове и призовава страните да предприемат действия, които биха могли да включват:
а) Утрояване на капацитета за възобновяема енергия в световен мащаб и удвояване на средногодишния темп на подобряване на енергийната ефективност в световен мащаб до 2030 г;
б) Бързо намаляване на производството на електроенергия от въглища и ограничаване на издаването на разрешения за нови и нови производства на електроенергия от въглища;
в) ускоряване на усилията в световен мащаб за постигане на енергийни системи с нулеви нетни емисии, използващи горива с нулеви и ниски въглеродни емисии много преди или около средата на века;
г) Ускоряване на технологиите с нулеви и ниски емисии, включително възобновяеми енергийни източници, ядрена енергия, технологии за намаляване и отстраняване на емисиите, включително такива като улавяне, използване и съхранение на въглероден диоксид и производство на нисковъглероден водород, така че да се увеличат усилията за заместване на неизползваните изкопаеми горива в енергийните системи.
д) Намаляване на потреблението и производството на изкопаеми горива по справедлив, организиран и равноправен начин, така че да се постигне нулева нетна консумация до, преди или около 2050 г. в съответствие с научните данни;
е) Ускоряване и значително намаляване на емисиите, които не са свързани с CO2, включително, по-специално, на емисиите на метан в световен мащаб до 2030 г;
ж) Ускоряване на намаляването на емисиите от автомобилния транспорт чрез редица пътища, включително развитие на инфраструктурата и бързо въвеждане на нулеви и ниски превозни средства;
з) Постепенно премахване на неефективните субсидии за изкопаеми горива, които насърчават разточителното потребление и не са насочени към енергийната бедност или справедливия преход
Припомняме, че над 20 държави, сред които и България, вече подписаха декларация за утрояване на ядрената енергия до 2050 г. Декларацията, подписана от Франция, Белгия, Великобритания и Южна Корея, също така ангажира страните да предприемат действия за мобилизиране на инвестиции за сектора.
Тройно повече ядрена енергия до 2050-та: Постижима цел или обречена каузаСветът не може да достигне
Включването на сделката в окончателното решение на срещата на върха на ООН за климата ще изисква консенсус сред близо 200-те присъстващи държави.
Въпреки че Китай и Индия изразиха подкрепа за утрояване на възобновяемата енергия до 2030 г., нито една от двете страни не е потвърдила, че ще подкрепи цялостното обещание, което съчетава увеличаването на чистата енергия с намаляване на използването на изкопаеми горива.
Южна Африка, Виетнам, Австралия, Япония, Канада, Чили и Барбадос са сред страните, които вече са се присъединили към ангажимента, съобщиха по-рано официални лица за Reuters.
Основното решение, пред което са изправени държавите на COP28 обаче, е дали да се споразумеят за първи път за постепенно "извеждане от употреба" на изкопаеми горива в световен мащаб.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви в понеделник, че един от ключовите фактори за успеха на срещата на високо равнище за климата COP28 е държавите да постигнат съгласие относно необходимостта от постепенно премахване на изкопаемите горива, въпреки че е възможно страните да се движат с различни темпове.
" COP28 обхваща много аспекти и зависи от глобалния баланс, но според мен централен аспект на успеха на COP28 ще бъде постигането на консенсус относно необходимостта от постепенно премахване на изкопаемите горива", коментира той пред репортери.
"Това не означава, че всички страни трябва да се откажат от изкопаемите горива по едно и също време.", допълни Гутериш.