9 eмблематични американски компании с чуждестранна собственост
Някога US Steel е била гордостта на Съединените щати, както и най-ценната компания в целия свят. Въпреки това 122-годишното предприятие се съгласи да бъде купена от японската фирма Nippon Steel в сделка за 14,1 млрд. долара в понеделник.
Това не е първият случай, в който чужда компания придобива класическа американска марка. Марките Jeep и Budweiser имат международен привкус, както и много други американски бизнеси.
Класация на CNN представя някои от най-забележителните примери.
GE Appliances
Може би никоя компания не олицетворява по-добре новаторския дух на САЩ от General Electric, основана от известния американски изобретател Томас Едисон.
Подразделението за електроуреди на GE обаче е собственост на Haier Group, базирана в Циндао, Китай.
Haier купува GE Appliances от General Electric за 5,6 млрд. долара през 2016 г., когато бизнесът на конгломерата се нуждае от средства, за да се справи с дълговете си. Самата Haier е основен продавач на домакински уреди в САЩ, като нейните продукти се предлагат във веригите Home Depot и Lowe's.
Budweiser
Червено-белите кенчета на Budweiser и сините на Bud Light са мигновено разпознаваеми за много американци. Пивоварната Anheuser-Buschр, кръстена на основателите ѝ, е създадена в САЩ през 1879 г. и е помогнала за създаването на пионерска технология за пастьоризация, позволяваща бирата да се транспортира из САЩ без да се разваля.
През 2008 г. компанията е придобита от европейския алкохолен конгломерат InBev (по-късно AB InBev) със седалище в Льовен, Белгия.
Предприятието е собственик и на други известни марки бира като Corona и Stella Artois.
Burger King
Основана в Маями през 1954 г., веригата за бързо хранене е част от канадския конгломерат Restaurant Brands International от близо десетилетие. RBI е създадена през 2014 г. със сливането на Burger King и базираната в Канада Tim Horton's на стойност 12,5 млрд. долара. Въпреки че седалището на RBI е в Торонто, управлението на Burger King остава в Маями.
От създаването на RBI досега тя е придобила още две популярни компании: Popeye‘s Louisiana Kitchen и Firehouse Subs.
7-Eleven
Повече от 13 000 магазина на 7-Eleven работят в САЩ, което я прави една от най-големите вериги магазини за бързооборотни стоки в страната. Според компанията обаче в Япония има още повече магазини 7-Eleven. Това е така, защото магазинът, основан през 1927 г. в Тексас, е собственост на японския търговец на дребно Seven&i Holdings. Базираната в Токио компания официално става едноличен собственик на 7-Eleven през 2005 г.
Trader Joe's
Базираният в Калифорния Trader Joe's се представя като "национална верига от квартални магазини за хранителни стоки". Компанията обаче е собственост на същото германско семейство, което е основало друг известен магазин за хранителни стоки: Aldi.
Aldi, основана от братята Карл и Тео Албрехт през 1946 г., е разделена на две през 60-те години на миналия век. Едната половина на семейство Албрехт е собственик на Aldi Nord, а другата - на Aldi Sud.
От 1979 г. Trader Joe's е собственост на Aldi Nord, докато магазините за хранителни стоки с марката Aldi в САЩ са собственост на Aldi Sud, което означава, че двете вериги нямат бизнес отношения.
Jeep, Chrysler и Dodge
Jeep Wrangler е представен за първи път на автомобилното изложение в Чикаго през 1986 г., но според компанията корените ѝ датират от Втората световна война, когато американската армия използва по-ранна версия като разузнавателен автомобил.
Jeep, както Chrysler и Dodge принадлежат на европейски компании от 2014 г. насам, когато италианският производител Fiat Group придоби Chrysler Group.
През 2021 г. Fiat Chrysler Automotive Group, се сля с френския производител PSA Group, създавайки Stellantis.
Базираният в Амстердам автомобилен гигант сега е четвъртият по големина производител на автомобили в света по обем и е част от детройтската "Голяма тройка" на автомобилни производители в САЩ.