AI и климат: Какво ужасява изпълнителните директори за бизнеса им
Все повече мениджъри смятат, че компаниите им няма да оцелеят в следващото десетилетие, ако не предприемат сериозни промени заради натиска на изкуствения интелект и изменението на климата.
Това са изводите от ново проучване на една от най-големите консултантски компании в света – PwC, публикувано по повод Световния икономически форум в Давос.
То е проведено сред 4702 изпълнителни директори в 105 държави и територии, в периода от 2 октомври до 10 ноември 2023 г.
38% от ръководителите са оптимистично настроени за растежа на икономиката, в сравнение с 18% през миналата година, когато светът беше във висока инфлация, слаб растеж, нарастващи лихвени проценти и др., отбелязва Euronews.
Очакванията на главните изпълнителни директори за икономически спад са намалели до 45% от рекордните 73% през миналата година, а по-малко от тях виждат компанията си като силно изложена на риск от геополитически конфликти, сочи още глобалното проучване на PwC.
Това се случва въпреки войните в Украйна и Близкия изток, включително смущенията в световната търговия, причинени от атаките на йеменските бунтовници хути срещу търговски кораби в Червено море.
Дори и с подобрените икономически перспективи, предизвикателството не е близо до края, след като миналата седмица Световната банка заяви, че очаква световната икономика да се забави за трета поредна година през 2024 г.
Световната банка очаква най-лошия икономически растеж от 30 години насам Банката предупреди, че без
Междувременно, изпълнителните директори се чувстват по-зле относно перспективите за способността на техните компании да устоят на големите промени.
Регулация и недостиг на умения
45% от анкетираните се притесняват, че бизнесът им няма съществува след десетилетие в сравнение с 39% миналата година. Изпълнителните директори казват, че се опитват да направят промени, но се сблъскват с регулации, липса на умения сред работниците и др.
"Независимо дали става дума за ускоряване на внедряването на генеративен изкуствен интелект или за изграждане на бизнеса, за да отговорят на предизвикателствата и възможностите на прехода към климатичните промени, това е година на трансформация", заяви Боб Мориц, председател на PwC.
AI се разглежда както като възможност за оптимизиране на бизнес операциите, така и като минус в провеждането им. Близо три четвърти от ръководителите заявяват, че "той ще промени значително начина, по който тяхната компания създава, предоставя и генерира стойност през следващите три години", заявиха от PwC.
Повече от половината изпълнителни директори смятат, че AI ще направи техните продукти или услуги по-добри, но 69% отбелязват, че техните работници се нуждаят от обучение, за да придобият умения за използване на развиващата се технология. Те също така са загрижени за това как AI ще увеличи рисковете за киберсигурността и дезинформацията.
Тревога за изкуствения интелект в Давос
Миналата седмица организаторите на Световния форум в Давос предупредиха, че заплахата от дезинформация, задвижвана от изкуствен интелект, като например създаването на синтетично съдържание, е най-голямата краткосрочна заплаха за света.
Според друго световно проучванене – Edelman Trust Barometer на компанията за връзки с обществеността Edelman, иновациите се управляват лошо и увеличават поляризацията, особено в западните демокрации, където хората с десни убеждения са много по-склонни да се противопоставят на иновациите, отколкото тези с леви.
"Иновациите се приемат само ако има усещане, че гледаме голямата картина на това как ще се погрижим за хората, чиято работа ще се промени, как учените ще разговарят директно с хората, така че те да ги разберат", заяви главният изпълнителен директор Ричард Еделман пред Associated Press в понеделник.
"И накрая, да осъзнаят, че по един или друг начин AI е достъпен и улеснява живота на хората".
Подобно на изкуствения интелект, проучването на PwC показва още, че преходът в областта на климата е както възможност, така и риск.
Все по-голям брой изпълнителни директори – почти една трета, заявяват, че през следващите три години се очаква климатичните промени да променят начина им на работа.
Повече от три четвърти от ръководителите казват, че са започнали или завършили промени за повишаване на енергийната ефективност, но само 45% отбелязват, че са постигнали напредък в отчитането на климатичните рискове при финансовото планиране.