Широкият борсов индекс S&P 500 преодоля в петък големите спадове в акциите на авиокомпаниите и на бизнесите, които разчитат на дискреционни разходи, завършвайки с по-малко от 0,1% нагоре, в рамките на 0,3% от рекордния си връх, постигнат преди две години.

Технологичният Nasdaq Composite също добави по-малко от 0,1%, а Dow Jones Industrial Average се понижи с 0,3%, или 118 пункта.

Отвъд океана акциите бяха смесени. Японският Nikkei 225 се повиши за пета поредна сесия, добавяйки 1,5%, докато основните индекси в Китай, Хонг Конг и Южна Корея се понижиха.

Европейските индекси, включително лондонският FTSE 100, завършиха петък с повишение.

На дълговите пазари в САЩ доходността на 10-годишните съкровищни облигации завърши на 3,949%, спад от 3,974% в четвъртък.

Новината на деня: Microsoft изпревари Apple като най-ценната публична компания в света

Microsoft приключи търговската сесия в САЩ в петък като най-ценната публично търгувана компания, изпреварвайки Apple след като за кратко надмина производителя на iPhone по време на търговията в рамките на деня в четвъртък.

Акциите на Microsoft се повишиха с повече от 3% за седмицата, довеждайки пазарната капитализация на компанията до 2,89 трилиона долара, докато акциите на Apple се понижиха с над 3%, намалявайки оценката ѝ до 2,87 трилиона долара.

Анализаторът на Redburn Atlantic Equities Джеймс Кордуел понижи оценката на Apple в сряда, позовавайки се на „малко място за ръст през следващите няколко години“ за iPhone и „очаквано неблагоприятно тримесечие през март“, припомня CNBC.

Apple заяви в четвъртък, че бившият вицепрезидент Ал Гор ще се оттегли от борда на компанията следващия месец.

Междувременно Microsoft получи вот на доверие в четвъртък, след като обсъди своите възможности за изкуствен интелект пред разработчиците на събитие в Сан Франциско. Анализаторите на Piper Sandler заявиха в бележка до клиентите си, че са „окуражени от инерцията около най-зрелите AI продукти“.

Пазарите преминават през „здравословна“ ротация, смята швейцарски банкерЕкспертът от Bank Syz очаква САЩ да преживеят „техническа рецесия, без да преминат през твърдо приземяване“ през първата половина на 2024 г., а след това да започнат възстановяване

И трите американски индекса приключиха седмицата с повишение, след спад през първите дни на януари. Много анализатори смятат, че представянето на пазара в първия месец определя тона за останалата част от годината.

Засега настроенията сред инвеститорите са противоречиви, коментира The Wall Street Journal.

Пазарите тръгнаха нагоре, след като председателят на Федералния резерв Джером Пауъл сигнализира през декември, че централната банка е приключила със затягането на паричната политика.

Фючърсите на лихвените проценти показват, че инвеститорите вярват, че Фед вероятно ще намали лихвите на срещата си през март, според CME Group. Събитията от тази седмица обаче - най-вече данните за по-висока инфлация от очакванията на анализаторите - карат много инвеститори да се запитат дали не е твърде рано за централната банка да обърне курса.

Ръст на инфлацията в САЩ, Фед избягва да говори за понижение на лихвитеИПЦ се е повишил с 0,3% през декември и с 3,4% спрямо година по-рано

В петък трейдърите се събудиха с новината, че водена от САЩ коалиция е нанесла удари по цели на бунтовниците хути в Йемен в отговор на атаките им срещу търговски кораби в Червено море. Цените на петрола скочиха в началото на търговията, което предполага, че спокойствието на енергийните пазари, което помогна за облекчаване на инфлацията през последната година, може да не продължи.

Кои са хутите и какво следва в Червено море?Групировката се закани да продължи атаките си срещу кораби след ударите на САЩ и Обединеното кралство

По отношение на отделните сектори, инвеститорите изхвърлиха акциите на авиокомпаниите в петък, след като Delta Air Lines намали перспективите си за крайния резултат за тази година. Главният изпълнителен директор Ед Бастиан посочи като причина за по-ниските очаквания геополитическата несигурност, продължаващите проблеми с веригата за доставки и нестабилните цени на енергията.

Акциите на Delta паднаха с 9%, въпреки че резултатите на компанията за продажбите и печалбата ѝ за четвъртото тримесечие надминаха очакванията на Уолстрийт. Конкурентите ѝ United Airlines и American Airlines се представиха по-зле, съответно 11% и 9,5%. Southwest Airlines загуби 4,3%.

Енергията, комуникациите, недвижимите имоти и комуналните услуги бяха най-печелившите сегменти на S&P 500 в петък.

Акциите на банките също отбелязаха предимно спад след отчетите за печалбите на четири от най-големите кредитори в САЩ

Citigroup обяви загуба от 1,8 милиарда долара през четвъртото тримесечие на 2023 г. Банката, която се опитва да рационализира своите разрастващи се операции, обяви в петък, че ще съкрати 20 000 работни места. Акциите ѝ поскъпнаха с 1% след съобщението.

Акциите на Wells Fargo и Bank of America обаче се понижиха, съответно с 3,3% и 1,1%.

JPMorgan Chase падна с 0,7%.

JPMorgan Chase отчита рекордна годишна печалба въпреки спад в края на 2023Банката заяви, че е генерирала близо 50 милиарда долара печалба през 2023 г., 4,1 милиарда от които идват от First Republic

Всяка от четирите банки заяви, че е платила еднократни такси към Федералната корпорация за гарантиране на депозитите, свързана с фалитите на Silicon Valley Bank, Signature Bank и други регионални кредитори, които са намалили печалбите ѝ за последното тримесечие. Общата сума е почти 9 милиарда долара.

JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo и Citigroup заедно са спечели $104 милиарда през 2023 г., което е с 11% повече от година по-рано.

„Потребителят все още разполага с много огнева мощ“, каза Алистър Бортуик, главен финансов директор на Bank of America, по време на разговор с репортери, цитиран от WSJ.

В същото време настроенията на американците по отношение на икономиката остават негативни. Инфлацията все още е над нормалните нива, a стимулите от времето на Covid-19 пандемията и паузите по студентските заеми, на които домакинствата някога се радваха, приключиха. Високите цени на жилищата превърнаха много американци в дългосрочни наематели.

Накъде отива Байдъномиката и защо някои демократи мразят този терминБайдън настоява екипът му да намери осезаеми начини да покаже как неговата работа подобрява живота на хората, а официални лица твърдят, че е разочарован от упорито ниските рейтинги на одобрение

Ръководителите на финансовите институции предупредиха, че може да се очаква нарастване на загубите в сферата на кредитирането, тъй като пандемичните стимули остават в огледалото за обратно виждане, макар и загубите да не изглеждат особено тревожни, по думите им.

Те посочват пазара на труда като ключ към силата на потребителите - увеличението на заплатите е изпреварило инфлацията през миналото лято за първи път от две години. Има обаче признаци, че високите разходи са започнали да пренатоварват повече потребители, а по-високите лихвени проценти притесняват тези, които трябва да вземат заеми сега. Натрупаните спестявания на домакинствата по време на пандемията започват да се топят.

„Умереното влошаване“, което Wells Fargo забелязва в кредитирането, е в съответствие с очакванията, коментира главният изпълнителен директор Чарли Шарф, а средните депозитни салда на клиент остават над нивата преди пандемията. Според него финансовото здраве на потребителите остава силно, но има много клиенти, които са по-стресирани.

Рецесията, която (може би) няма да се случи и какво следва за инвеститоритеВъв фокуса на интересите са държавните облигации и изгодни акции в сектори, отдавна засегнати от опасенията за спад, който все още не се е сбъднал

Американците също така все по-трудно поддържат месечните вноски за автомобили. Цените на автомобилите скочиха по време на пандемията, а по-високите лихвени проценти правят месечните плащания по-скъпи. Този тип просрочия са се повишили допълнително над предпандемичните нива в JPMorgan и Wells Fargo през четвъртото тримесечие на 2023 г.

Приходите от инвестиционно банкиране обаче показват признаци на възстановяване през четвъртото тримесечие. Заемите за бизнеса са се увеличили в JPMorgan, Bank of America и Citigroup.

Главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън, който е упорито мрачен пред лицето на трайно силната американска икономика, отново повтори, че вижда несигурност и предупреди, че инфлацията може да бъде по-упорита, отколкото показват прогнозите.

Огромният мащаб и разнообразието на мегабанките им помага да се ориентират през върховете и спадовете в икономиката. Но резултатите на регионалните банки, чието обявяване започва следващата седмица, се очаква да предвещаят по-труден път за останалата част от индустрията.