Основателите на Wise и Skype търсят технопробив в Европа с $436 милиона
Основателите на Wise, Skype и Songkick набраха 400 млн. евро (436,4 млн. долара) за нов фонд за подпомагане на технологични стартъпи в Европа.
Той се стреми да се конкурира с утвърдени фондове като Atomico, Balderton Capital и Creandum.
Plural Fund II, вторият фонд на компанията до момента, се появява само 18 месеца след предишното набиране на 250 млн. евро.
Сред съоснователите му са Таавет Хинрикус, съосновател на финтех компанията Wise, Иън Хогарт, съосновател на услугата за концерти Songkick, Стен Тамкиви, съосновател на комуникационната платформа Skype и Халед Хелиуи, бивш главен изпълнителен директор на Bigpoint Games.
Хинрикус заяви пред CNBC, че Plural може да послужи като по-добър партньор на стартъпите в Европа от повечето фондове за рисков капитал, тъй като е създаден от доказани предприемачи.
Според него само 8% от фондовете за рисков капитал в Европа са на бивши основатели, което е много по-малко от 60% в САЩ.
"Чувстваме се така, сякаш е Трета световна война, а ние сме в окопите, заедно. Така че, ако погледнем резултатите и нашата способност да сключваме сделки, мисля, че всичко това говори, че тази практика липсва в Европа", допълва Хинрикус.
Plural набра средствата от комбинация от ограничени партньори, включително британски и американски университетски дарения, американски фондации и застрахователи, стратегически офиси в Европа и САЩ.
Компанията заяви, че е видяла "значителен апетит" от страна на ограничените партньори, институционалните поддръжници на фондовете за рисков капитал - за новия си фонд и е надхвърлила собствената си цел за набиране на средства, въпреки че се намира в "най-трудната среда" за това.
"Фактът, че в трудна среда успяхме да наберем фонд от такъв мащаб, с огромен апетит от страна на ограничените инвеститори, показва, че някои от най-претенциозните инвеститори в света наистина разпознават възможностите в Европа искат да видят фонд във формата на Plural", обяснява Карина Намих, партньор в Plural, пред CNBC.
"Мисля, че е истинско доказателство, че на фона на макросредата толкова бързо набрахме фонд с такъв размер и мащаб", допълва тя.
"Безработните"
Plural планира да инвестира в новия си фонд с темп от две до три инвестиции годишно.
Компанията има общо петима партньори, които нарича "безработни" поради факта, че те не биха се присъединили лесно към фонд за рисков капитал или не биха могли да работят в стартъп. Всеки от тях е активен ангелски инвеститор.
Plural е направила общо 27 инвестиции, като е подкрепила компании, сред които стартъпът за изкуствен интелект с юридическа насоченост Robin AI, разработчикът на термоядрена електроцентрала Proxima Fusion и платформата за лекарства Sano Genetics. Най-големите ѝ сектори по инвестиции са изкуствен интелект (31%), технологии (16%), климат и енергетика (14%).
Plural не се интересува от намирането на следваща софтуерна услуга в Европа, категоричен е Хинрикус, като има предвид компаниите, които създават софтуер за предприятията, за да облекчат тежестта на съхраняването на данни, достъпа до инфраструктура и извършването на анализи на данни.
Тя се интересува повече от дълбоките технологии, като се фокусира върху основатели, които искат да решат фундаментални научни проблеми в областта на енергетиката, да отключат "суперсили" на изкуствения интелект и да постигнат революционен напредък в здравеопазването.
От лов на дивеч към екосистема
Plural твърди, че иска да изгради технологични гиганти в Европа, като идентифицира победители в нововъзникващи категории, които други фондове са склонни да игнорират, като например дълбоки технологии.
Карина Намих, предприемач в областта на биотехнологиите и партньор в Plural, не би се изненадала, ако в недалечно бъдеще в Европа започнат да се появяват големи технологични имена, равни на американските и китайските гиганти. Отбелязва, че сега технологичните пробиви се случват много по-бързо, подкрепени от ключови разработки в областта на изкуствения интелект и по-стабилни капиталови фондове.
"Вижте колко бързо OpenAI се появи на сцената с ChatGPT", дава пример тя и допълва, че на новите технологии им отнема по-кратко време, за да достигнат до важните етапи.
"Ясно е, че големите технологични компании имат много предимства и са утвърдени. Но мисля, че сега е времето, повече от всякога, когато нови и нововъзникващи играчи могат да навлязат и да доминират в пространства, които не са съществували преди година", допълва Намих.
Преди това тя е работила по прилагането на изкуствен интелект в медицината, базирана на мРНК, в бившия си стартъп HelixNano.
Стартирането на новия фонд на Plural е допълнение към вълната от стартъпи, която се наблюдава в Европа през последното десетилетие.
Доклад на компанията за рисков капитал Accel от края на миналата година показва, че еднорозите с над 1 млрд. долара често служат като катализатор за създаване на стартъпи, като 1451 нови са основани от бивши служители на европейски и израелски еднорози. Според доклада голяма част от тези тях идват от финтех компании, като 70 финтех еднорози са създали 423 стартъпа.
"През последните 10 години наистина се превърнахме в екосистема, докато преди това просто ловувахме дивеч", допълва Хари Нелис, партньор в Accel, пред CNBC.