САЩ за първи път тестваха хиперзвукова крилата ракета в Тихия океан
Китай и Русия са лидери в тази област, но успешният тест показва, че Вашингтон не се отказал от надпреварата
Военновъздушните сили на САЩ тестваха хиперзвукова крилата ракета в Тихия океан за първи път, което според анализаторите е сигнал за Китай, че Вашингтон все още не се е предал на тази оръжейна арена, където мнозина смятат, че Пекин има ясно предимство.
На 17 март бомбардировач B-52, излитащ от базата на военновъздушните сили „Андерсен“ на остров Гуам, изстреля „пълен прототип на действаща хиперзвукова ракета“, потвърждава говорител на военновъздушните сили в изявление за CNN.
Тестът на хиперзвуковото оръжие, официално наречено All-Up-Round AGM-183A Air-launched Rapid Response Weapon (ARRW), е извършен на тестовия полигон „Рейгън“ на Маршаловите острови, разположени почти на 2600 километра на изток от Гуам. Предишни тестове на ARRW са проведени извън континенталната част на САЩ.
ARRW се състои от двигател за ракетен ускорител и хиперзвуково плъзгащо се превозно средство, което носи конвенционална бойна глава. Той е „предназначен да атакува високоценни, чувствителни към времето наземни цели“, се казва в документ на Министерството на отбраната на САЩ от 2021 г.
Хиперзвуковите плъзгащи се апарати се движат със скорости, по-високи от Mach 5 или приблизително 6400 км/ч, което ги прави трудни за откриване и прихващане. Те могат също така да маневрират и да променят височината си, което им позволява да избягват настоящите системи за противоракетна отбрана.
Американски служители признават, че Китай и Русия са напред в развитието на хиперзвуковите технологии. Китай тества хиперзвукови плъзгащи се ракети, които могат да носят както ядрени, така и конвенционални бойни глави от 2014 г., според Missile Defense Advocacy Alliance.
Генерал от военновъздушните сили на САЩ коментира през 2021 г., че Пекин е тествал хиперзвукова плъзгаща се ракета, която е „обиколила света“, докато Русия е изстреляла хиперзвукова крилата ракета „Циркон“ срещу Украйна по-рано тази година, според украинска правителствена агенция.
Северна Корея също твърди, че разработва хиперзвукови оръжия. Държавната Корейска централна информационна агенция съобщи в сряда, че лидерът Ким Чен Ун е наблюдавал теста на нов двигател за хиперзвуково оръжие със среден обсег във вторник.
Спекулациите, че САЩ ще тестват хиперзвукова ракета в Тихия океан, се появиха в края на февруари, когато B-52, носещ оръжието, пристигна на Гуам за това, което в съобщението за пресата беше наречено „обучение за запознаване с хиперзвуково оръжие“. Анализаторите коментираха преди теста, че присъствието му е предназначено да се види в Пекин.
„Този тест има за цел да изпрати ясно послание до Пекин, а именно, че Вашингтон остава непоколебим в укрепването на стратегическата си позиция в Тихия океан, дори на фона на конкуриращи се глобални предизвикателства“, казва Крейг Сингълтън, старши сътрудник за Китай във Фондация за защита на демокрациите. „Разбира се, един американски тест няма да промени хиперзвуковата траектория на Китай, нито ще разреши сериозни опасения, свързани с неговото предимство на това поле. Но това отново потвърждава, че САЩ не са просто наблюдател в хиперзвуковата област, те са страхотен играч и се ангажират да изравняват темпото с Китай и Русия.“
Миналия март лидери на военновъздушните сили на САЩ свидетеклстват пред Конгреса, че няма да финансират ARRW за бойна употреба. Но въпреки че Законът за национална отбрана не разрешава никакво финансиране за подобна програма, Военновъздушните сили са поискали 150 милиона долара за ARRW през фискалната 2024 г. Затова и Сингълтън казва, че е твърде рано да се отписва ARRW.
„Знаците показват, че Министерството на отбраната може да преразгледа позицията си по програмата ARRW, намеквайки за потенциално съживяване в светлината на хиперзвуковите стъпки на Китай и Русия“, смята той.
Още повече, че специализираното списание Air and Space Forces цитира генерал-лейтенант от военновъздушните сили Дейл Уайт, който миналата седмица казва пред Комитета по въоръжените сили на Камарата на представителите, че „бъдещите решения за производство на ARRW ще бъдат базирани на окончателен анализ на всички данни от полетни тестове“.
Последните тестове на ARRW се състояха през август и октомври 2023 г., но ВВС на САЩ дадоха малко подробности за резултатите от тях. Първият успешен частичен тест на системата датира от декември 2022 г.