Парламентът ще гласува мандата за правителство с премиер Мария Габриел да бъде обявен за неуспешен
Това е единствената точка в дневния ред. Извънредното заседание е насрочено за 10 ч. на 26 март
Председателят на Народното събрание Росен Желязков свиква извънредно заседание на парламента утре от 10:00 часа, съобщиха от пресцентъра на институцията.
Единствена точка в дневния ред е обсъждане на проект на решение във връзка с указа на президента, с който се предлага Народното събрание да избере за министър-председател кандидата, предложен от първата по численост парламентарна група и заявлението от сутринта на вицепремиера и министър на външните работи в оставка Мария Габриел, че е няма да участва в парламентарната процедура по избор на премиер и няма да предлага структура и състав на Министерски съвет.
По-рано днес ГЕРБ-СДС внесе проект на решение мандатът за съставяне на правителство с кандидат за премиер Мария Габриел да бъде обявен за приключил неуспешно, сочи справка на интернет страницата на парламента. цитирана от БТА. Вносител на проекта на решение е Теменужка Петкова, заместник-председател на ПГ ГЕРБ-СДС.
В него се посочва: Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 и чл. 99, ал. 4 от Конституцията на Република България и като констатира, че със заявление N2 49-403-01-3 от 25 март 2024 г. Мария Габриел - предложена да бъде избрана за министър-председател на Република България с Указ N2 74 от 19 март 2024 г. на президента на републиката, е оттеглила заявеното от нея изпълнение на проучвателния мандат за формиране на правителство и че няма да участва в процедурата по избора и да предлага структура и състав на Министерския съвет, реши мандатът за образуване на правителство приключва неуспешно.
Тази сутрин Мария Габриел подаде заявление до Народното събрание, че няма да участва в парламентарна процедура по избор на премиер и няма да предлага структура и състав на Министерски съвет.
В заявлението си Мария Габриел посочва, че “договореният “ротационен” модел на упражняване на изпълнителната власт в мандата на 49-ото Народно събрание, предполагаше смяна на лицето, упражняващо правомощията на министър-председател, с това на заместник министър-председател и обратно, в предвидима и безспорна процедура.
Балансът на политическата отговорност, съобразно обективната коалиционна тежест на субектите, формиращи мнозинството в 49-ото НС, бе споделено разбиране по време на преговорите за приоритетите на съвместно управление и механизма на вземане на решени”.
Мария Габриел подчертава още, че “координираният отказ от и нежелание за участие в кабинета Габриел-Денков на 11 министри от кабинета Денков-Габриел, чрез формулярни/бланкови заявления и липсата на съгласие по време на последвалите преговори, обезсмисля процедурата по избирането на министър-председател и състав на правителство.
Така, на практика, развитието на конституционната процедура не може да приключи успешно”.