ЕС отпуска 2,5 млрд. евро на европейски лаборатории за разработка на чипове
Развойният център IMEC ще бъде домакин на пилотната линия за чипове с размер под 2 нанометра, която всички ще могат да използват
Водещи европейски изследователски лаборатории ще получат финансиране в размер на 2,5 млрд. евро в рамките на Европейския закон за чиповете, за да създадат пилотна линия за разработване и тестване на бъдещи поколения усъвършенствани компютърни полупроводници, съобщи в сряда белгийската организация IMEC.
Законът за чиповете на Европейския съюз на стойност 43 млрд. евро беше обявен през 2023 г., за да подкрепи вътрешното европейско производство на полупроводници в противовес на плановете на Китай, САЩ и други правителства да подкрепят собствените си индустрии след недостига по време на пандемията.
Научноизследователският център IMEC ще бъде домакин на пилотната линия за чипове с размер под 2 нанометра, за да помогне на европейската индустрия, академичните среди и стартиращите предприятия да получат достъп до технология за производство на чипове, която иначе би била твърде скъпа за всеки от тях, за да я тества или използва в своята развойна дейност.
Най-големите производители на чипове като TSMC, Intel и Samsung пускат тази и следващата година чипове по производствен процес от 2 нанометра в своите заводи, които струват до 20 милиарда евро.
Европейската линия за научноизследователска и развойна дейност има за цел да подпомогне разработването на бъдещи поколения още по-усъвършенствани чипове и ще разполага с оборудване от европейски и световни доставчици.
„Инвестицията ще ни позволи да удвоим обемите и скоростта на обучение, като ускорим темпото на иновациите си, укрепим европейската екосистема за чипове и стимулираме икономическия растеж в Европа“, коментира в изявление главният изпълнителен директор на IMEC Люк Ван ден Хове, цитиран от Reuters. „Пилотната линия на NanoIC ще подпомогне разнообразни индустрии в Европа, включително автомобилната, телекомуникационната, здравната и други.“
Няколко програми на ЕС и белгийското правителство на Фландрия предоставят финансиране в размер на 1,4 млрд. евро, а участниците в индустрията, включително водещият производител на оборудване ASML - 1,1 млрд. евро, разкриват още от IMEC.
Сред другите участващи изследователски лаборатории са CEA-Leti във Франция, Fraunhofer в Германия, VTT във Финландия, CSSNT в Румъния и Tyndall Institute в Ирландия.
Реалната помощ по плана на ЕС идва предимно от държавите членки и е значително по-малка от парите, полученавани по други програми, като досега само STMicroelectronics е одобрена да получи 2,9 млрд. евро помощ от Франция за завод в Крол.
Intel и TSMC все още очакват одобрението на ЕС за милиарди евро от германското държавно финансиране, за да започнат изграждането на заводи в Магдебург и Дрезден тази година.
IMEC – 40 години иновативни технологии
IMEC, съкращение от Interuniversity Microelectronics Centre (Междууниверситетски център по микроелектроника), е международна изследователска и развойна организация, специализирана в областта на наноелектрониката и цифровите технологии. Основан през 1984 г. в Белгия от Роджър Ван Оверстратен, IMEC се разраства и се превръща в значим участник в тази област. От 2009 г. насам Люк Ван ден Хове изпълнява длъжността президент и главен изпълнителен директор, като ръководи екип от над 5500 служители и изследователи по целия свят.
Основните дейности на IMEC са насочени към съвременните изследвания и разработки в областта на полупроводниците, включително мащабиране на системи, силициева фотоника, изкуствен интелект, комуникации отвъд 5G и сензорни технологии. Организацията разполага с най-съвременна инфраструктура за научноизследователска и развойна дейност и чисти помещения с площ 12 000 кв. м за обработка на полупроводници.
Със седалище в Льовен, Белгия, IMEC е разширила обхвата си до Тайван, Япония, Съединените щати, Китай, Нидерландия и Индия. Основните ѝ сътрудничества включват съвместно предприятие с Huawei и Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) и сливане с фламандския център за цифрови изследвания iMinds.
Изследванията на IMEC се простират отвъд наноелектрониката, като навлизат в областта на интелигентните енергийни решения, целящи да подобрят ефективността, производството и съхранението на енергия, особено на слънчева. Експертният опит на организацията в областта на свиването на веригите и нанотехнологиите я е превърнал в световен лидер в производството на авангардни чипове.
В съответствие с ангажимента си към иновациите IMEC обяви плановете си да създаде център за научноизследователска и развойна дейност в технологичния парк на Андалусия в Малага, Испания, през януари 2024 г.
Въздействието на IMEC надхвърля рамките на микрочиповата технология, като оказва влияние върху критични сектори като здравеопазване, мобилност, енергетика, селско стопанство и индустрия 5.0. Като насърчава иновациите и сътрудничеството, IMEC има за цел да стимулира устойчив напредък и да формира по-интелигентно и по-добро бъдеще чрез своите авангардни технологии и изследователски начинания.