Английската централна банка запази лихвените проценти без промяна
Решението беше взето въпреки че инфлацията в Обединеното кралство достигна целта от 2%
Английската централна банка реши да запази лихвените проценти стабилни без промяна, потвърждавайки пазарните очаквания, дори след като инфлацията в Обединеното кралство достигна целевото равнище от 2%.
Това запазва основния лихвен процент на централната банка на 16-годишния връх от 5,25%, където той се задържа от август 2023 г., отбелязва CNBC.
Седем членове на Комитета по парична политика гласуваха за запазване на ставката, а двама се обявиха за понижаване, което повтори ситуацията от заседанието на банката през май.
В изявлението си Комитетът отбеляза, че инфлацията е достигнала целта на централната банка и заяви, че показателите за "краткосрочните инфлационни очаквания" и ръста на заплатите са отслабнали.
Беше "много трудно да се прецени развитието на активността на пазара на труда" поради несигурността около оценките на Службата за национална статистика – допълниха от финансовата институция.
В повторение на предишни послания, банката отново заяви, че паричната политика трябва "да остане рестриктивна достатъчно дълго, за да се върне инфлацията устойчиво към целта от 2%".
Данните за инфлацията от сряда показаха, че през май основното нарастване на цените се е охладило до 2%, с което централната банка е изпълнила целта си и така изпреварва САЩ и еврозоната, въпреки че през последните две години Обединеното кралство претърпя по-рязък скок на инфлацията.
Според икономисти обаче, запазващите се високи темпове на инфлация в сектора на услугите и базисната инфлация в Обединеното кралство предполагат потенциал за продължаващ натиск за повишаване.
Решението за задържане на лихвите идва само две седмици преди парламентарните избори, в които състоянието на икономиката и предложенията за рестартиране на бавния растеж се превърнаха в ключово поле за борба.
Въпреки спекулациите, че политически независимата Английска централна банка може да действа по-предпазливо в резултат на предстоящия вот, управителят Андрю Бейли подчерта, че тя ще остане фокусирана върху собствените си данни.
Сега вниманието ще се насочи към перспективите за намаляване на лихвените проценти през август. Ценообразуването на паричния пазар показва само 40% вероятност за това след изявлението от днес.
Британският паунд увеличи загубите си спрямо щатския долар, като се търгуваше с 0,2% по-ниско на ниво от 1,2685 щатски долара в 12:24 ч. в Лондон.
Други централни банки в Европа, включително Швейцарската национална банка, Европейската централна банка и шведската Riksbank, започнаха да облекчават паричната си политика, тъй като се стремят да стимулират икономическия растеж.
Това се случва, въпреки че Федералният резерв на САЩ, смятан за водеща централна банка поради огромното влияние на САЩ върху световната икономика, накара трейдърите да залагат ожесточено кога ще бъде първото намаление на лихвите.
Според данни на LSEG ценообразуването на паричния пазар предполага 64% вероятност за намаление през септември, допълва CNBC.