Били Айлиш пише история със 100 млн. месечни слушатели в Spotify
22-годишната изпълнителка е най-младата звезда с толкова много фенове. Преди нея в списъка са само The Weeknd и Тейлър Суифт
След The Weeknd и Тейлър Суифт, Били Айлиш е третият изпълнител със 100 милиона месечни слушатели в Spotify – при това само с 82 песни.
Двукратна носителка на "Оскар", 22-годишната певица е най-младият музикант с толкова слушатели в платформата и влиза в историята с постижението си, пише Euronews.
Първото място е за рапъра The Weeknd, който оглавява списъка със 107 млн. месечни слушатели, а втора остава Тейлър Суифт, която има 102 милиона.
"Spotify е част от историята на Били от самото начало. Откакто се появи "Ocean Eyes", тя непрекъснато увеличава броя на феновете си по целия свят. Това, което тя постига от 2016 г. насам е забележително... при това само на 22 години", коментира пред Billboard Джеръми Ерлих, глобален ръководител на музикалния отдел на Spotify.
В момента Били Айлиш има осем песни в клуба на милиардите на стрийминг гиганта: "Lovely" (2,8 милиарда слушания), "Bad Guy" (2,5 милиарда), "When the Party's Over" (1. 8 млрд.), "Everything I Wanted" (1,6 млрд.), "Ocean Eyes" (1,4 млрд.), "Happier Than Ever" (1,3 млрд.), "Idontwannabeyouanyore" (1,09 млрд.) и "Bury a Friend" (1,01 млрд.).
По-рано тази година Бли Ейлиш подкрепи Стиви Уондър, Робърт Смит, Ники Минаж и над 200 изпълнители, които подписаха отворено писмо, призовавайки да спре "хищническото" използване на изкуствен интелект в музикалната индустрия.
В писмото, макар и да се признават творческите възможности на новите технологии за изкуствен интелект, се посочва:
"Не се заблуждавайте: ние вярваме, че когато се използва отговорно, AI има огромен потенциал за развитие на човешката креативност и по начин, който позволява развитието на нови и вълнуващи преживявания за музикалните фенове навсякъде по света.
За съжаление, някои платформи и разработчици използват изкуствен интелект, за да саботират творчеството и да подкопават артистите, авторите на песни, музикантите и притежателите на права.
Когато се използва безотговорно, AI представлява огромна заплаха за способността да защитаваме личния си живот, самоличността, музиката и препитанието си."
Най-големите звукозаписни компании дори заведоха дело срещу два стартъпа за изкуствен интелект - Suno и Udio, заради предполагаемо нарушение на авторските права.
В него се твърди, че стартъпите използват в "почти невъобразим мащаб" записаните произведения на изпълнителите. Звукозаписните студиа, сред които Sony Music Entertainment, Universal Music Group и Warner Records твърдят в съдебните си искове, че софтуерът на Suno и Udio краде музика, за да "изплюва" свои мелодии, и търсят обезщетение от 150 000 долара на прои