Макрон официално прие оставката на премиера Габриел Атал
Администрацията ще изпълнява функциите на служебно правителство до назначаването на нов министър-председател
Президентът Еманюел Макрон официално прие оставката на министър-председателя Габриел Атал след месец на политически сътресения във Франция.
Новината дойде от Елисейския дворец, с което официално започва преходен период, през който отиващата си администрация играе ролята на служебно правителство до назначаването на нов изпълнителен орган.
В изявлението се допълва, че Макрон е призовал „всички републикански сили“ да постигнат споразумение, за да се сложи край на този преходен период „възможно най-скоро“.
Този преходен период никога не е продължавал повече от девет дни, но във Франция това е безпрецедентно време, подчертава Politico.
Изборът на лицата, които ще заемат постовете на министър-председател и в кабинета, зависи от президента, който може да вземе еднолично решение, когато партията му има абсолютно мнозинство в парламента, или в противен случай избира лидера на партията, която контролира Долната камара.
Но фрагментираният политически пейзаж във Франция прави неясно кой ще управлява и кой ще действа като опозиция.
Въпреки че лявата коалиция „Нов народен фронт“ спечели предсрочните избори миналата седмица, тя далеч не разполага с абсолютно мнозинство в Националното събрание и в редиците ѝ започват да се появяват пукнатини относно това кой трябва да бъде предложен за министър-председател.
Макрон все още не е изяснил какъв ще бъде неговият курс на действие, като само посочи, че според него „никой“ не е спечелил изборите и че ще е необходим междупартиен „искрен и лоялен диалог“, „за да се изгради солидно мнозинство“.
В рамките на служебното правителство министрите ще продължат да се занимават с ежедневни преписки, стига решенията им да не изискват политическа преценка или да не повдигат сериозни правни въпроси, се казва във вътрешна бележка, изпратена до министерските кабинети и видяна от Politico.
Тъй като Олимпийските игри в Париж през 2024 г. започват след десет дни, някои членове на кабинета, по-специално министрите на спорта и на вътрешните работи, ще трябва да останат изцяло отдадени на задачите си.
Преходният период хвърля несигурност и върху най-чувствителната задача на правителството: закона за бюджета за следващата година, който обикновено се обсъжда през есента и трябва да бъде приет до края на 2024 г.
Франция е под прицела на Европейската комисия заради прекомерни разходи през 2023 г.
Във вторник Брюксел официално стартира т.нар. процедура при прекомерен дефицит срещу Франция, което означава, че през следващите месеци правителството ще трябва да успокои Еврокомисията, като представи план за нови съкращения на разходите.
Тази година напускащият поста си министър на финансите Бруно Льо Мер извърши съкращения в размер на над 20 млрд. евро и планираше да направи съкращения в поне същия размер през следващата година, като се насочи и към известните с щедрите си социални разходи институции на Франция. „Ще подготвим варианти за следващото правителство, но то ще трябва да вземе решение“, заяви Льо Мер пред репортери.