Спадовете на Уолстрийт надхвърлиха технологичните акции
Широкият спад на американския фондов пазар тласна Dow Jones Industrial Average надолу с над 500 пункта. Всички, с изключение на един от 11-те сектора на S&P 500, затвориха на червено
От миналата седмица инвеститорите на Уолстрийт се пренасочват от акциите на технологичните компании с мега капитализация, които доминираха през първата половина на годината, към области на пазара, които биха могли да се възползват от потенциални намаления на лихвените проценти.
Разпродажбите в четвъртък обаче надхвърлиха технологичните акции, като всички, с изключение на един от 11-те сектора на S&P 500, затвориха на червено.
Широкият спад на американските акции тласна Dow Jones Industrial Average надолу с над 500 пункта, прекъсвайки печелившата му серия от шест сесии. Само три от 30-те акции на Dow Industrials завършиха нагоре.
Дори индексът Russell 2000, обхващащ компаниите с малка капитализация, който по-рано тази седмица достигна нов многогодишен връх, падна с 1,8%.
Dow загуби 533 пункта, или 1,3%, до 40665,02 ден след затварянето на нов рекорд. S&P 500 падна с 0,8%. Nasdaq Composite се понижи с 0,7%.
Сред най-големите губещи в четвъртък беше веригата Domino’s Pizza, чиито акции паднаха с 14%, след като предупреди, че ще отвори значително по-малко нови локации тази година, отколкото се очакваше преди.
Акциите на Eli Lilly, които растат тази година, потънаха с над 6%, след като швейцарската фармацевтична компания Roche обяви положителни резултати от проучване на ранен етап за лекарство за отслабване.
Енергийните акции бяха единственият сектор на S&P 500, който отчете печалба, като се повиши с 0,3%. Chevron добави 0,5%, един от малкото печеливши в Dow Industrials.
Акциите на компаниите за полупроводници донякъде се възстановиха в четвъртък, след като коментарите на бившия президент Доналд Тръмп за Тайван натежаха върху сектора в сряда. Републиканският кандидат за президент заяви, че Тайван трябва да плати за военната подкрепа на САЩ и постави под въпрос субсидиите за фабрика на TSMC.
Най-големият договорен производител на чипове в света, отчете скок в печалбата, а котираните в САЩ акции на компанията поскъпнаха с 0,4%. Индексът PHLX Semiconductor нарасна с 0,5%. Nvidia се повиши с 2,6%, но Advanced Micro Devices се понижи с 2,3%.
Що се отнася до икономическите данни, седмичните молби за безработица в САЩ възлизат на 243 000, съобщи Министерството на труда. Това е много по-високо от предходната седмица и повече от очакванията на икономистите.
В Европа водещите борсови индекси закриха в различни посоки вчерашната сесия, след като Европейската централна банка запази нивата на лихвените проценти непроменени.
Индексът FTSE 100 на Лондонската фондова борса и парижкият CAC 40 напреднаха с по 0,21%.
Във Франкфурт DAX спадна с 0,45%, а общоевропейският Stoxx 600 отбеляза понижение с 0,16%, приключвайки сесията надолу за четвърти пореден ден.
Акциите на технологичните компании изтриха средно 1,8% от стойността си. Най-добре се представиха книжата на автомобилните производители, нараствайки средно с 1,23%, като акциите на Volvo Cars скочиха с 11%, след като компанията обяви оперативна печалба за второто тримесечие, надвишаваща очакванията на анализаторите.