Бъдещите парични планове на Фед ще станат ясни наесен. Може би
Според централните банкери на САЩ „рисковете за постигане на целите по отношение на заетостта и инфлацията продължават да се придвижват към по-добро равновесие“. Този коментар е подобрение спрямо предишните им изказвания, но съвсем леко
Федералният резерв на САЩ очаквано запази лихвените проценти на сегашното им високо ниво, посочвайки, че инфлацията се доближава до целевите му стойности.
Това показва известна готовност за бъдещо намаляване на ставките преди края на годината.
В декларацията си членовете на Фед отново не отправят категорични индикации, че облекчението на паричната политика предстои скоро, но в последвалата пресконференция председателят Джером Пауъл каза:
Намаляването на основния лихвен процент може да бъде на масата веднага след следващата среща през септември. Ние се доближаваме до точката, в която ще бъде подходящо да намалим лихвения процент, но не сме съвсем в тази точка.
В тон с витиеватите изказвания на Пауъл, според цитираната от CNBC и WSJ преценка на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC) „рисковете за постигане на целите по отношение на заетостта и инфлацията продължават да се придвижват към по-добро равновесие".
Този коментар е подобрение спрямо предишните изказвания на централните банкери, но съвсем леко. Те посочват в декларацията си след днешната среща, че през последната година инфлацията се е понижила, но все още остава донякъде висока, като има индикации за по-нататъшен напредък към постигането на целта от 2%.
Тонът се разчита като по-благ в сравнение със срещата през юни, когато в доклада за паричната политика се посочваше само "скромен" напредък в намаляването на ценовия натиск в САЩ, достигнал преди две години най-високото си равнище от началото на 80-те години на ХХ век.
В предишното изявление инфлацията беше характеризирана просто като "повишена", а не като "донякъде повишена", което също е подобрение в рестриктивния тон на Фед.
Факт е обаче, че централните банкери на САЩ запазват лихвите в настоящия им диапазон 5,25%-5,5% - най-високият от 23 години насам и резултат от 11 агресивни увеличения.
Фед също така запазва непроменено едно ключово изречение относно бъдещите си парични планове – има нужда да придобие по-голяма увереност, че инфлацията се движи устойчиво към 2%, преди да се стигне до намаляване на лихвите.
Тази фраза за пореден път подчертава зависимостта на централната банка от данните, чиито членове непрекъснато напомнят, че не са поели предварително определен курс за лихвите и няма да се ръководят от прогнози.
Последните икономически данни сочат, че ценовият натиск е доста по-слаб от пика си в средата на 2022 г. Предпочитаният от Фед измерител показа инфлация от около 2,5% годишно, макар че други индикатори посочват малко по-високи стойности.
Въпреки че централната банка на САЩ провежда най-строгата си парична политика от десетилетия насам, икономиката продължава да се разширява, отбелязва CNBC.
През второто тримесечие брутният вътрешен продукт отбеляза 2,8% годишен темп на растеж, което е доста над очакванията на фона на стимулирането на потребителските и правителствените разходи.
Относно пазара на труда в САЩ, в изявлението си Фед посочва, че безработицата "се е повишила, но остава ниска". В сряда данните на компанията за обработка на работни заплати ADP показаха, че през юли в частния сектор са добавени само 122 000 работни позиции, което показва, че пазарът на труда в страната може би отслабва.
В сряда Министерството на труда съобщи, че разходите за заплати, обезщетения и възнаграждения са се увеличили само с 0,9% през второто тримесечие, което е под очакванията и нивото от 1,2% през първото.
Представителите на Фед обещават да действат внимателно въпреки признаците, че инфлацията отслабва, и въпреки опасенията, че икономиката няма да може да издържи още дълго на най-високите разходи по заемите от около 23 години насам.