Най-малко петима американски служители са били ранени при нападение срещу военна база в Ирак в понеделник, съобщават американски служители пред Reuters, докато Близкият изток се подготвя за възможна нова вълна от нападения от страна на Иран и неговите съюзници след убийствата миналата седмица на висши членове на двете подкрепяни от Техеран групировки „Хамас“ и „Хизбула“.

Две ракети „Катюша“ са били изстреляни по военновъздушната база „Ал Асад“ в Западен Ирак, съобщават източници на информационната агенция от иракската служба за сигурност. Ракетите са паднали в базата, като не е ясно дали нападението е свързано със заплахите на Иран за ответни действия заради убийството на лидера на „Хамас“. Един от ранените американци е сериозно пострадал.

„Персоналът на базата извършва оценка на щетите след нападението“, разкриват още американските служители.

Исмаил Хания, политическият лидер на палестинската ислямистка групировка, беше убит в иранската столица Техеран миналата седмица - нападение, предизвикало заплахи за отмъщение от страна на Иран към Израел, въпреки че Тел Авив не е поел официално отговорност.

В съчетание с убийството на висшия военен командир на ливанската групировка „Хизбула“ Фуад Шукр от Израел при удар в Бейрут миналата седмица, тези случаи подхраниха опасенията, че конфликтът в Газа се превръща в по-широка война в Близкия изток. Иран заяви, че САЩ носят отговорност за убийството на Хания заради подкрепата си за Израел.

В телефонен разговор в понеделник министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин и израелският министър на отбраната Йоав Галант се съгласиха, че нападението бележи "опасна ескалация". Миналата седмица САЩ нанесоха удар в Ирак срещу лица, за които се смята, че са били бойци, готвещи се да изстрелят безпилотни самолети и представляват заплаха за коалиционните сили в региона.

САЩ следят дали Иран ще изпълни обещанието си да отговори на убийството на Хания в Техеран - едно от поредицата убийства на висши фигури в палестинската войнствена групировка, докато войната между Израел и „Хамас“ в Газа продължава. Пентагонът заяви, че ще изпрати допълнителни изтребители и военни кораби на ВМС в Близкия изток, тъй като Вашингтон се стреми да укрепи защитата си след заплахите от страна на Иран и неговите съюзници „Хамас“ и „Хизбула“.

Ирак, съюзник както на САЩ, така и на Иран, е домакин на 2 500 американски войници и има подкрепяни от Иран милиции, свързани със силите за сигурност. От избухването на войната между Израел и „Хамас“ през октомври страната е поле на ескалиращи сблъсъци.

Ирак иска войските на водената от САЩ военна коалиция да започнат да се изтеглят през септември и официално да прекратят присъствието си до септември 2025 г., твърдят местни източници. В същото време Багдад се затруднява да овладее подкрепяните от Иран въоръжени групировки, които атакуваха американските сили там и в съседна Сирия десетки пъти от 7 октомври насам.

Иракският министър-председател Мохамед Шиа ал-Судани разговаря с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен в неделя. Според местни източници Блинкен е помолил Судани да помогне за намаляване на напрежението в региона, като съдейства за убеждаването на Иран да смекчи отговора си на израелския удар в Техеран.

Американският армейски генерал Майкъл "Ерик" Курила, ръководител на Централното командване на САЩ, в момента се намира в Близкия изток. Той води разговори със съюзниците на Вашингтон в региона, за да осигури координация в случай на иранска атака срещу Израел.