UBS надмина очакванията за печалба, консолидацията на Credit Suisse увеличава приходите
Нетната печалба, подлежаща на разпределение между акционерите, е в размер на 1,136 млрд. долара при консенсусна прогноза за 528 млн. долара
Швейцарският банков гигант UBS надхвърли очакванията за нетна печалба през второто тримесечие на фона на мерки за намаляване на разходите и увеличаване на приходите в глобалните звена за управление на благосъстоянието и инвестиционните банки на кредитора.
Нетната печалба, подлежаща на разпределение между акционерите, възлезе на 1,136 млрд. долара за периода, при консенсусна прогноза за 528 млн. долара, съобщава CNBC. Въпреки това печалбата е по-ниска от отчетените през първото тримесечие 1 755 млрд. долара, както се очакваше от анализаторите.
Приходите на групата също надминаха прогнозите през второто тримесечие, като достигнаха 11,904 млрд. щатски долара в сравнение с 11,522 млрд. щатски долара по данни на LSEG.
UBS заяви, че силната активност на капиталовите пазари частично е компенсирала отрицателния ефект от нетния лихвен доход, за който по-рано беше отбелязала, че ще бъде по-слаб поради по-ниските обеми на кредитиране и депозити и по-ниските швейцарски лихвени проценти.
Приходите на глобалното звено за управление на благосъстоянието на банката са се увеличили с 15% до 6,053 млрд. долара, което според UBS се дължи главно на консолидацията на Credit Suisse.
Приходите на звеното на инвестиционната банка скочиха с 38% до 2,803 млрд. долара.
"Показахме добра устойчивост – в инвестиционното банкиране, в управлението на благосъстоянието, но също така смятам, че постигаме напредък в намаляването на риска в основната дейност и намаляването на разходите там", коментира главният изпълнителен директор на UBS Серджо Ермоти пред CNBC.
По отношение на повишената печалба той уточни: "Това е комбинация от добра инерция в горната линия, но и добър напредък в намаляването на разходите."
Според него, банката наблюдава добра динамика от активността на клиентите и обема на транзакциите в управлението на благосъстоянието, макар и да има известно неблагоприятно влияние върху маржовете й от по-ниския нетен лихвен доход.
Преди повече от година UBS официално придоби Credit Suisse, с което стартира огромен процес на интеграция и създаде джудже в управлението на богатството, припомня CNBC.
В началото на юли UBS съобщи, че процесът на сливане е приключил и че Credit Suisse - швейцарската банка, която зрелищно се срина през март 2023 г. след години на скандали, не съществува като отделна финансова единица. Намаляването на рисково претеглените активи - основна част от дейността на Credit Suisse, беше ключов ета от този процес.
UBS заяви, че очаква да приключи 2024 г. с кумулативни брутни спестявания от сделката с Credit Suisse в размер на 7 млрд. долара, при цел от 13 млрд. долара до 2026 г. в сравнение с базовия сценарий от 2022 г. Преди това тя си беше поставила за цел да постигне икономии в размер на 6,5 млрд. долара до края на годината.
През първото тримесечие на 2024 г. банката отново излезе на печалба след две тримесечни загуби, свързани с разходите по интеграцията.
"Това, което предстои, е няколко години работа. Все още сме далеч от рентабилността, която UBS имаше, преди да бъде помолена да се намеси и да спаси Credit Suisse", заяви Ермоти и добави, че задачата на банката включва фокус върху САЩ и Азиатско-тихоокеанския регион.
Анализаторите на Royal Bank of Canada коментираха: "UBS постига по-бързи резултати по отношение на факторите, които може да контролира - спестяването на разходи и намаляването на несъответстващите на условията кредити, което би трябвало да осигури известен буфер срещу регулаторните фактори и потенциално по-предизвикателната оперативна среда."
Акциите на UBS се повишиха с 51,7% през 2023 г., тъй като инвеститорите очакваха предимствата от придобиването на Credit Suisse, за което тя плати много по-ниска цена от стойността на банката в сделка, улеснена от швейцарските регулатори.
Оттогава акциите поевтиняха с 3,75%, отчасти под влияние на новите банкови регулации, предложени от властите в Швейцария в доклад от април, според който UBS и три други "системно значими" банки ще бъдат изправени пред по-строги капиталови изисквания, за да се защити икономиката.
UBS остро разкритикува предложенията като ненужни с аргумента, че банката не е "твърде голяма, за да фалира", както се твърди в доклада и че биха ограничили глобалната конкурентоспособност на Швейцария.
След отчета за тримесечието Ермоти заяви, че UBS е "част от решението" на проблема с банковата нестабилност, като е спасила Credit Suisse, а не е задълбочила ситуацията.
По отношение на съпротивата срещу банковата консолидация в Европа, банкерът смята, че "необходимостта Европа да има по-големи финансови играчи, за да има собствена независимост по финансовите въпроси, е даденост от моя гледна точка".
Той допълни: "Вероятно трябва да се признае, че след финансовата криза, Европа отиде твърде далеч във фрагментирането или недопускането на консолидация в системата, което сега наказва нейната финансова система."