Уолстрийт изтрезня в петък, но основните индекси отбелязаха седмични печалби
И трите американски борсови индекса напредват с около 1,5% за седмицата
След изобилието в четвъртък, подхранвано от Фед, фондовият пазар в САЩ малко изтрезня.
Dow Jones Industrial Average отбеляза ръст от 0,1%, за да затвори на рекордно високо ниво за втора поредна сесия. S&P 500 падна с 0,2% от собствения си рекорд, а Nasdaq Composite се понижи с 0,4%.
И трите индекса напредват с над 1% за седмицата:
S&P 500 се покачва с 1,36%, отбелязвайки своята пета положителна седмица през последните шест. Широкият индекс се е повишил с над 19% през 2024 г. Dow приключва седмицата с ръст от 1,62%, а технологичният Nasdaq напредва с 1,49%.
Акциите на Nike скочиха с близо 7%, след като гигантът за спортно облекло обяви, че ветеранът на компанията Елиът Хил ще поеме поста главен изпълнителен директор на 14 октомври, заменяйки Джон Донахоу след четири бурни години на поста.
На другия полюс акциите на FedEx се сринаха с 15%, след като компанията обяви разминаване с прогнозите за тримесечните печалби и намали перспективите си за цялата година.
Акциите на Intel скочиха с над 6% след публикацията на The Wall Street Journal за възможно придобиване на гиганта от конкурента му Qualcomm.
Constellation Energy Group разпали акциите на комуналните услуги с обявяването на 20-годишна сделка за захранване на енергоемките центрове за данни на Microsoft чрез повторно включване на реактор в атомната централа Three Mile Island в Пенсилвания. Акциите на Constellation скочиха с повече от 20%, докато конкурентите Vistra и NRG Energy отбелязаха ръст съответно с 16% и 6%.
Американските депозитарни разписки на Novo Nordisk се сринаха след като производителят на лекарства съобщи смесени резултати от проучване на експериментално хапче за отслабване.
Инвеститорите в акции изглежда определят цените им при сценарий за меко кацане на американската икономика.
Въпреки че председателят на Федералния резерв Джером Пауъл предупреди да не се приема, че големите съкращения ще бъдат норма занапред, участниците на пазара все пак очакват централните банкери да продължат да намаляват агресивно лихвите тази година, за да подкрепят охлаждащия се пазар на труда. Трейдърите дават шанс от 70% да има поне още едно намаление с 0,50% тази година, според данните за търговия с фючърси на федерални фондове, цитирани от Investopedia.
„Инвеститорите гледат на агресивното намаляване на лихвените проценти като на положителен катализатор“, казва пред CNBC ръководителят на инвестиционните проучвания на Nationwide Марк Хакет. „Фед успя ефективно да убеди играчите на пазара, че значителното намаление е проактивна мярка за поддържане на икономически импулс, а не реактивен ход за стабилизирането му. Силната пазарна реакция показва, че инвеститорите имат доверие във Фед, както и нагласа тип „наполовина пълна чаша“, добавя Хакет.
Отвъд Уолстрийт пазарите бяха смесени. В Азия японският Nikkei 225 и хонконгският Hang Seng Index се покачиха с над 1%, докато Stoxx Europe 600 затвори с 1,42% надолу.
Златото се изкачи до рекорден връх.
Биткойн се понижи, след като в четвъртък достигна най-високото си ниво от месец.